Často si Srbové stěžují, že raději nemíří svými automobily na dovolenou do Chorvatska k moři a volí jiný dopravní prostředek. Na dotaz proč tomu tak je, odpovídají, že se nechtějí setkat s tím, že jim místní propíchnou pneumatiky. Údajně jsou velice alergičtí na srbskou a zejména bělehradskou SPZ.

V médiích zemí bývalé Jugoslávie je toto téma často probíráno a nyní podobný případ obletěl zdejší média. Po silvestrovské oslavě v Sarajevu se shledali Srbové majitelé dvou zaparkovaných vozidel s tím, že někdo popustil duši jejich automobilům. Co se zatím v takových případech ještě nestalo, a proto to vybudilo pozornost novinářů, že majitel sarajevské restaurace, kam četní hosté ze Srbska chodí, zaplatil opravu pneumatik. „Kvůli některým jednotlivcům, kteří kazí naše dobré sousedské vztahy, chci lidem, kteří přijeli pobýt do našeho města, zaplatit veškerý servis s výměnou pneumatik. Chci se zavděčit a oddlužit mnohým hostům, kterých jsou tisíce. Obyvatelé Sarajeva jsou dobrými hostiteli a váží si turistů, které v našem městě rádi vítáme,“ uvedl majitel restaurace Sejo Brajlović.

Událost si zasluhuje upozornit, že v zemích bývalé Jugoslávie existuje řada lidí podobného charakteru jako je Brajlović ze Sarajeva. Svědčí o tom facebookové profily nebo webovské stránky, na které je dobré upozornit. Například je to facebookový profil „Stranica ljubavi izmedu Srba, Hrvata i Bosnjaka“ s podtitulem: „Širimo ljubav a ne mržnju“. V úvodu píší: „Usilujeme o toleranci, mír a vzájemnou úctu mezi Srby, Chorvaty a Bosňáky.“ Sledujících je kolem 127 tisíc. Nalezneme zde příklady vzájemné tolerance a lásky. Jedním z příběhů je pozitivní zkušenost Záhřebčana, který přijel na oslavu ke známým do Srbska do Smedereva s naleštěným bavorákem. Po noci strávené v baru s obavami vyšel na ulici a k velkému překvapení na autě bylo do sněhu namalované srdce s nápisem: „Láska a nikoliv nenávist.“

Tento facebookovský profil je navázán na web „Nova-yuga.info“, kde se dá přečíst článek o toleranci víry. Text popisuje hřbitov v srbském Čačku, kde je pomník určený katolicismu, pravoslaví, islámu a judaismu. Stavbu po skončení první světové války iniciovaly zdejší ženy. Při slavnostním odkrytí pomníku 31. prosince roku 1934 přicestovaly do Čačku delegace osmi zemí zúčastněných ve válce.

Dalším profilem, který stojí za zmínku je facebook „Prijateljstvo bivših jugoslovenskih republika“, který je shodný s již výše jmenovaným profilem.

Existuje řada profilů, které ale spíše pojí nostalgie k bývalé Jugoslávii, vzpomínky na tehdejší režim a osobnost Josipa Broze Tita. Příkladem je facebook „Jugosloveni – Jugoslaveni“ s dvanácti tisícovou základnou členů. Skupina o sobě a Jugoslávii píše: „Nejlepší země na světě – Jugoslávie. Přestože se nyní nenachází na mapě, ale my skuteční Jugoslávci ji úzkostně ochraňujeme ve svém srdci.“ Dalším přibližně stejný je facebook „Od Vardara do Triglava“. Ten si zakládá se svými 16 tisíci členy na aktivizmu pro bývalou Jugoslávii. Další facebook, ale bez nostalgie k bývalé Jugoslávii, je zaregistrován pod názvem „Jugosloveni u Češkoj republici (Jugoši)“ také u nás. Spíše se zabývá praktickými problémy zde žijících národností bývalé Jugoslávie.

 Kolik je obyvatel bývalé Jugoslávie

V této souvislosti je zajímavé se podívat na podle Worldometru publikovanou statistiku národností bývalé Jugoslávie, ze které je vidět, jak velký počet „Jugošů“ žije v zahraničí.

Srbové: v Srbsku 5 988 150, velká část jich žije v Bosně 1 300 000 a další sta tisíce jsou v Černé Hoře a Chorvatsku. V Německu je jich půl milionu, v Rakousku 300 tisíc, jak v USA tak i Švýcarsku jich žije po 200 tisících. Celkem je Srbů kolem 12 milionů.

Chorvaté: V Chorvatsku jich žije 3 874 321. V Bosně přes půl milionu a v Německu kolem 200 tisíc. V USA jich žije asi 400 tisíc. Zatímco v Kanadě a Austrálii jich žije vždy něco přes sto tisíc. Čtvrt milionu Chorvatů žije v Argentině. Odhady Chorvatů ve světě přesahují devět milionů.

Celkový počet Bosňanů se odhaduje mezi 2,58 až 3 miliony. Velký počet vždy přes sto tisíc jich žije v Německu a Rakousku.

Do počtu uvádějící v těchto dnech západobalkánská média chybí údaje o Slovincích, Makedoncích, Albáncích a dalších. Všichni jsou to „Jugoši“ tvořící dříve dvacetimilionový stát – Jugoslávii.

 

 

 

 

 

 

 


https://jajce-online.com/koliko-u-svijetu-ima-srba-bosnjaka-hrvata-i-albanaca/

 

 

 

https://www.facebook.com/groups/911542605899621/