Podle některých posledních prohlášení nejvyšších srbských představitelů by se dalo myslet, že se Srbsko začíná odvracet od Ruska vzhledem k jeho zájmu o vstup do EU. Podobně píše deník Danas na podkladě návštěvy náčelníka generálního štábu srbské armády Milana Mojsilović v USA.

Ten se v USA sešel s majorem generálem Johnem Harrisem, který vede národní gardu státu Ohio. Již u této návštěvy musíme zchladit úvahy deníku Danas, neboť jde o marginální záležitost. Srbsko má od roku 2006 vojenskou dohodu se státem Ohio. Mimochodem v Clevelandu žije početná srbská menšina. Návštěva srbského náčelníka generálního štábu se koná v rámci běžného amerického programu partnerství, který má pro Evropu (U.S. European Command State Partnership Program) smlouvu až s 22 zeměmi a v rámci světa dokonce s 65 zeměmi. Toto partnerství představuje projekty humanitární pomoci, výměnu lékařských sil a účast na letecké show. Takže se vůbec nejedná o žádnou strategicky důležitou vojenskou spolupráci.
Jak je to se srbskou zahraničně politickou orientací, jednoznačně prezentoval v parlamentu prezident Aleksandar Vučić v rámci rozpravy o Kosovou. Uvedl, že Srbsko se nezapojuje do atlantické integrace a ani nemá v úmyslu vstoupit do NATO. K tomu řekl: „Srbsko se nachází na evropské cestě, ale co se týče atlantické orientace, nemá zájem vstoupit do NATO. Srbsko chce úzkostlivě střežit svoji vojenskou neutralitu a hodlá ji posilovat. Mezi eurointegrací a atlantickou integrací je velký rozdíl.“

VZTAH K RUSKU A CHYBNÝ TAH ZÁPADU S TANKY LEOPARD
Na stejném zasedání „skupštiny“ se Vučić vyjádřil i o vztahu Srbska k Rusku, což spojil s investicemi do srbské ekonomiky. Řekl, že ruští investoři jsou v Srbsku vítáni. Mluvil o růstu asijských investic z Číny a Japonska, menším zájmu evropských investorů, kteří přesto dominují. Ruské investice pak tvoří pouhé 2,5 procenta. Pro ilustraci obchodní výměna s Německem činila loni 8,3 mld. euro.
„S Ruskem máme vztahy jaké nemá žádná jiná země v Evropě. Chováme se zodpovědně a fér,“ řekl Vučić a vyzdvihl, že byl jediný, kdo v září minulého roku na Valném zasedání OSN měl jednání s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Kritizoval dále zaslání německých tanků Leopard Ukrajině a je názoru, že to byla chyba. Tento fakt podle něj Rusy ještě více sjednotí. „Byla to největší politická chyba Západu, která naráz sjednotila ruský národ,“ řekl Vučić. Nabádal srbské politiky, že musí brát vše s rezervou a realisticky nebo že vše skončí podobně jako v první světové válce, kdy Srbsko přišlo o dvě třetiny veškeré své mužské populace. Proto mluvil pak o sankcích k Rusku: „Neochraňuji tím Rusko, ale bráním Srbsko, aby svobodně mohlo stát za svými názory.“
Otázku vztahu k Rusku vztáhl také na otázku Kosova: „Nás zachrání pouze mír, neboť kvůli stanovisku k sankcím nikdo na nás nebude mít ohledy a Putin, ať nebere v potaz Kosovo. Jestli se někdy v budoucnu bude na Kosovo odvolávat, to je jiná záležitost. Mám s ním korektní vztahy, nelze je znevažovat a bagatelizovat výhrůžky Západu.“

OBYČEJNÍ RUSOVÉ A SRBOVÉ
Rusů do Srbska podle agentury AP uteklo během minulého roku kolem 200 tisíc. Pro agenturu se vyjádřila Ruska Anastazie Demodivá: „V Bělehradě se na nás nedívají jako na nepřátele. Je to pro nás velmi významné. Setkala jsem se zde s mnoha Srby a cizinci. Ptají se, co zde děláme a říkám – jsme proti Putinovi, proti válce a chce v Rusku demokracii.“ Rusové pro AP uvedli, že utekli, aby se vyhnuli mobilizaci. Mnohé z nich západní sankce připravili o práci.

Jeden z ruských kanálů na youtube „Prave vesti“ přináší rozhovor s dvěma Srby (na snímku), kteří bojují v Zaporožské oblasti na straně Ruska. Oba sem přišli, jak tvrdí, podle „volání srdce“, a to hájit společné křesťanské hodnoty. „Přijeli jsme pomoci bratrům Rusům, neboť Srbové utrpěli nepravdu, která jim byla způsoben v devadesátých letech.“ Myslí si, že bez Ruska nebude Kosovo osvobozeno. Rus, který je doprovází tvrdí, že „jsou příslušníky mezinárodního rusko-slovanského hnutí Znovuzrození, jehož cílem je sjednocení všech Slovanů kolem matky Rusi.“ Voják, který se přezdívá Viking, uvádí, že hnutí má své organizace v Bulharsku, Polsku, na Slovensku a že mezi dobrovolníky jsou zastoupeny všechny slovanské národy. Srbové vysvětlují, že Rusko bylo napadeno stejným zlem, které představuje NATO, USA a Velká Británie. To bylo důvodem, proč do Ruska přijeli bojovat.