Srbská a švýcarská média opět vytáhla na světlo případ Dicka Martyho, kterému je vyhrožováno vraždou. Podnět dala švýcarská státní televize, která s ním měla rozhovor, ze kterého vyplývá, že bývalému vyšetřovateli v případu zločinů kosovské osvobozenecké armády UCK a speciálnímu vyslanci Rady Evropy i po tolika letech stále hrozí smrt. On a jeho rodina žijí pod ochranou policie.

V televizi v pořadu TempsPresent uvedl: „Mnohokrát jsem si uvědomoval, že vzhledem k mé profesi a případům, které jsem řešil, se to jednoho dne může stát a že na to dojde. Je to součást rizika povolání, ale nikdy jsem nevěřil, že to může nabýt až takových rozměrů.“
Dick Marty má za sebou odhalení tajných věznic CIA v Polsku a Rumunsku, kde byli zadržováni zajatci „vysokého významu“ s vědomím NATO. Usvědčoval válečné zločince hledané po celém světě. To vše nemělo velké následky, až narazil v roce 2011 se svojí zprávou o zločinech spáchaných UCK. Zpráva ho dostala do problémů.
V roce 2020 se dozvídá od Fedpolu (švýcarská federální policie), že členové srbského podsvětí, vycvičení, pověření tajnou policií a zpravodajskými složkami své země, ho chtějí zavraždit a tím svalit vinu za jeho smrt na kosovské Albánce. To mělo ovlivnit soudní proces v Haagu s bývalý kosovským premiérem a předtím velitelem UCK Hashimem Tacim.
Švýcarská televize se setkala s mužem, který Fedpol o úmyslu vraždy informoval. Je to Čečenec narozený v Kosovu pohybující se pod přezdívkou Sony. V 90. letech pracoval pro srbskou tajnou policii a byl zároveň tajným agentem evropské policie. Je dobře známý Fedpolu, se kterým také spolupracoval a Švýcaři ho považují za důvěryhodný zdroj.
„Ten člověk mi zachránil život," říká v televizi Dick Marty.
Je to neuvěřitelný případ, neboť Srbové by měli být Martymu vděční za svědectví týkající se vraždění příslušníků UCK a páchání jejich zvěrstev jako byl tzv. Žlutý dům a obchod s lidskými orgány. Dick Marty také vycházel z knihy prokurátorky Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii ICTY v Haagu Carly del Ponteové.
V televizi zazněl jeden z odposlechů člena srbského podsvětí, který vysvětluje důvody organizování vraždy: „Je dobře, že byl Hashim Thaçi zatčen. Ale nejsem si jistý, že bude odsouzen. Američané ho chrání. Kosovští Albánci mají problém kvůli Dicku Martymu. Pokud bude zabit, všichni uvěří, že to spáchali Thaçiho lidé a soud dopadne pro něj špatně.“
Švýcaři tvrdí, že lidé ze srbského podsvětí jsou členové zločineckých skupin, mají ale napojení na policii a srbské zpravodajské služby. Podle švýcarského vyšetřování plnili úkoly některých složek zpravodajských služeb a byli jimi dokonce vycvičeni.
Švýcarská televize se snažila jít dále po stopě a zjistila, že vůdce skupiny je veteránem srbské armády, který měl přivést do Švýcarska zbraně. Má blízko ke zpravodajským službám. Další člen skupiny je rovněž veterán srbské armády. Oba se specializují na atentáty a vraždy. Po odhalení atentátu oba muži zmizeli beze stopy někde v Srbsku.
V minulém roce švýcarská televize oslovila Nikolu Stojanoviće, poradce pro zahraničí srbské premiérky Any Brnabićové a ten uvedl: „V současné fázi vyšetřování se jedná o utajované informace, a proto je nemohu sdílet.“ Stojanović popřel jakékoli zapojení srbského státu: „Mohu vás ujistit, že ani jedna z našich institucí, ani žádný státní orgán nestojí za plánem atentátu na Dicka Martyho. Ten je v Srbsku velmi uznáván.“
Před několika dny se opět objevilo Stojanovićovo popření srbské akce, když bývalý ministr zahraničí Kosova Petrit Selimi se ozval a napsal: „Bylo odhaleno spiknutí srbské tajné služby, která plánovala zabít Martyho a obvinit z ohavného zločinu Albánce. Švýcarská policie uvedla: Stále čekáme na všechny odpovědi z Bělehradu.“ Na to Stojanović píše: „Jde o dezinformaci. Rychlou akcí srbské policie jsme odstranili veškeré podezření, že jde o srbský plán. Vynaložili jsme velké úsilí ve spolupráci se švýcarskou policií na ochranu života a bezpečnosti Dicka Martyho. Pro takovou osobu, která byla tak statečná, aby odkryla porušování lidských práv v Kosovu ze stany UCK včetně jejich zločinů s obchodováním s lidskými orgány, je to nejmenší, že zajistíme, aby pan Marty žil normálním životem.“
Srbský deník Novosti zveřejnil reakci Dicka Martyho: „Jestliže švýcarské orgány již měly informace, proč se neobrátily na Srbsko, že nedojde-li k nápravě vznikne skandál. V tom případě by byla moje smrt a svalování viny na kosovské Albánce bezpředmětnými.“