Chorvatsko od roku 2009, kdy vstoupilo do NATO, ale již dříve v rámci Partnerství pro mír (od roku 2000) vykonávalo prostřednictvím své tajné služby SOA (Sigurnosno obavještajna agencija) v Srbsku špionážní úkoly. Především se jedná o vojenské cíle a spolupráci Srbska s Ruskem a Čínou.

Poslední dobou se špionáž soustřeďuje na modernizaci srbské armády a její vybavování drony. Zájem vyvolala skutečnost, že před několika dny Srbsko podepsalo dohodu se Sjednoceným arabskými emiráty s firmou Edge na koupi dronů RW-24 typu „loitering munition“ (kamikadze) od firmy Halcon (na snímku).
Strategické informace měli předávat dva srbští důstojníci, kteří byli nyní zatčení pro podezření ze spolupráci s chorvatskou agenturou SOA. Vše měli předávat do Záhřebu nebo přímo do Bruselu za finanční úplatu a jiná privilegia. Se zprávou o odhalení dvou špiónů přišel dnes bělehradský list Večernje novosti, kterému neuvedený zdroj uvedl, že v posledních měsících Chorvatsko usilovně sledovalo veškeré dění na základně 204. letecké brigády v Batajnici u Bělehradu. Stejně tak se stala cílem pozornosti srbská 353. výzvědná jednotka v jejímž arzenálu jsou čínské drony CH-95 a srbská bezpilotní letadla „Pegaz“.
Deník Večernje novosti v této souvislosti píše o tom, že snahou Západu bude obvinit Srbsko, že postupuje proti mezinárodním dohodám o vyzbrojování. Údajně chce Západ představit Srbskem nakoupené drony z Emirátů jako „letadla“ nebo „inteligentní munici“. Konečným cílem je pak vyvinout politický tlak na Bělehrad.