Trůn sultána Erdogana se otřásá, když fanoušci známého fotbalového klubu Fenerbahce Istanbul vyzvali tureckého prezidenta, aby odstoupil. Fandové během ligovém utkání Fenerbahce s klubem Konyaspor skandovali hesla proti vládě a Erdoganovi. Požadovali jejich okamžitou demisi.

Na sociálních sítích se objevily záběry z fanouškovského kotle a skandování „Lež, lež…, přetekla číše, odstupte, dvacet let stačilo.“ Nic nebylo platné, že před utkáním hráči istambulského týmu před diváky představili transparent, na kterém bylo napsáno: „Turecko je náš život. Společně zacelíme rány!“ Mimo jiné prezident Erdogan je fanouškem Fenerbahce. Na tribuně byl další transparent: „Slzící oči jsou plné naděje, zítřek je náš!“
Zuření fanoušků bylo reakcí na neuvěřitelný tragický výsledkem zemětřesení, které znamenalo pro Turecko přes 45 tisíc mrtvých. Za tuto tragedii řada Turků viní vládu. Podobná výzva přišla již dříve od fanoušků klubu Beşiktaş v zápase 26. února.
V souvislosti s tím se příznivci Erdoganovy Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) začali obávat a nabádali svého předsedu, aby posunul květnový termín prezidentských voleb na pozdější datum. Erdogan se však cítí naopak ze zemětřesení posílen, když slibuje všem pomoc, investice do nových budov a potrestání viníků za zbořené stavby. „Pro svůj národ učiníme, co je nutné a 14. května vyzveme opozici, která navštěvovala místa zemětřesení jen proto, aby pózovala a zneužívala neštěstí,“ řekl turecký prezident.
Erdogan je sice sebevědomý, ale jeho koaliční partner Nacionálně činná strana a její předseda Devlet Bahçeli (spojenec se Šedými vlky) nesdílí tolik optimismus. Byl to on, kdo začal mluvit proti fotbalovým klubům a dokonce z klubu Beşiktaş vystoupil. Přišel s požadavkem, aby se další fotbalové zápasy hrály bez fanoušků. Řekl: „Odsuzuji používání sportu ke špinavé politice a to během tak citlivých a pro naši zemi bolestných dnů.“ Na twitteru vyzval kluby, aby hrály za zavřenými dveřmi, aby se předešlo dalším protestům.
Nejprve se zdálo, že jeho požadavek je přehnaný, ale předevčírem přišla vláda s rozhodnutím potrestat fanoušky klubu Fenerbahce Istanbul a zakázala jim vstup na páteční utkání s týmem Kayserispor.
Istanbulský klub vyzval vládu k přehodnocení rozhodnutí a vydal prohlášení, ve kterém uvádí: „Rozhodnutí prohloubí sociální rozdělení a nemá jiný význam, než bránit našim fanouškům v touze podporovat náš tým a potrestat náš klub.“
Také reagoval předseda největší opoziční Republikánské lidové strany (Homeland party) Muharrem İnce a požadoval zrušit zákaz pro fanoušky Fenerbahce. Prohlásil: „Vláda se nebojí jen fanoušků Fenerbahce. Bojí se všech fanoušků, bojí se stadionů, bojí se tohoto národa.“
Unie fotbalových klubů, která zastupuje každý tým v turecké nejvyšší lize, vydala prohlášení, v němž vyzývá, aby se politika držela mimo fotbalová hřiště. To je v Turecku bráno jako implicitní odsouzení výzvy fanoušků k rezignaci vlády.
Bude zajímavé sledovat, jak dopadne a to v posledních letech již po několikáté střet fotbalu a politiky. Naposledy to bylo v Kataru a předtím například, když právě turecký fotbalista Mesut Özil se dostal do křížku s čínským režimem za odsouzení týrání Ujgurů. Dobře se ví, že fotbal se často zneužívá jako nástroj nebo forma měkké síly, ať jde o obchod nebo tentokrát politiku.