V Haagu začal soud s někdejším vůdcem Kosovské osvobozenecké armády (UCK) a bývalým kosovským premiérem Hashim Thaçim. Obviněn je ze spáchání válečných zločinů. Thaçi všechna obvinění zatím odmítá.
V odpovědi soudcům mu pomáhá americký advokát Gregory W. Kehoe, který je známý z trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii pro úspěšnou obhajobu chorvatského generála Anteho Gotoviny za zločiny během operace Oluja. Advokát byl mimo jiné poradcem iráckého zvláštního tribunálu, soudu ad hoc vytvořeného ke stíhání Saddáma Husajna a členů jeho bývalého režimu. Nyní hájí Thaçiho proti obvinění ze spáchání vražd, mučení, pronásledování obyvatel a za jiné válečné zločiny během kosovského konfliktu v letech 1998 a 1999.
Obhajoba tvrdí, že Thaçi neměl kontrolu nad veliteli operativních zón v Kosovu, kteří se sami rozhodovali co učiní. Proto neměl vliv na zločiny, které se tam odehrávaly jako msta nad Srby. Gregory Kehoe uvedl, že Thaçi odešel z Kosova v listopadu 1998 a vrátil se v březnu 1999. „Neměl motiv se účastnit zločinných akcí a jako politický vůdce UCK věděl, že úspěch je odvislý pouze od pomoci USA. Nebyl v akcích mimo Kosovo, nepřijímal podporu islámských zemí a nezúčastnil se obchodu s drogami,“ řekl v úvodní řeči advokát Kehoe.
ALBRIGHTOVÁ TAKÉ ŘÍDILA UCK I BĚH UDÁLOSTÍ
Ve výpovědi obhajoby mimo jiné také zaznělo, jak byla UCK řízena z USA. Podle advokáta Kehoeho Thaçi žil ve Švýcarsku a nejmocnějším mužem v UCK byl Adem Demaći. Taci ho navštívil ve Slovinsku a žádal podporu pro podpis mírové dohody v Rambouillet. To Demaći odmítl, neboť v návrhu nebyla podmínka nezávislosti Kosova. Madeleine Albrigtová se tehdy podle obhájce Kehoeho obořila na Thaçiho s tím, že se domnívala, že on je vůdcem UCK. Uvedla, že v případě podpisu Albánců a odmítnutí ze strany Srbů, bude NATO Srbsko bombardovat (k čemuž skutečně došlo – pozn.). Později Albrightová vypověděla, že jí Taci tehdy připadal jako nějaký školáček. Americká státní tajemnice také uvedla, že na Thaçiho byl tlak, aby nepodepisoval autonomii Kosova. Jeden z velitelů vyhrožoval, že v případě podpisu sestřelí jeho letadlo. To podobně potvrzuje diplomat Christopher Hill ve své knize. Advokát Kehoe ve své řeči také použil k obhajobě výpověď černohorského prezidenta Milo Djukanoviće, který měl tvrdit, že všechna zvěrstva v Kosovu spadají na vrub vojenských a policejních sil. Mnozí z nich pak utekli do bezpečí a již nechávali na samotných lidech, aby si mezi sebou vyrovnávali účty. Bouři v Srbsku vyvolá určitě také obhájcova citace generála Wesleyho Clarka, který velel Operaci Spojenecká síla v Kosovu: „Zatím nevíme do jaké míry bylo srbské obyvatelstvo zapleteno do páchání zločinů. Mnozí z nich se jich mohli účastnit. Někteří mohou stanout před mezinárodním soudem. UCK volala po multietnickém společenství a tomu věřím.“
PROČ JE THACI PŘED SOUDEM
Kosovská osvobozenecká armáda je u Albánců z Kosova hluboce zakořeněná a nedají na ní dopustit. V Kosovu jsou po ní pojmenované ulice a stojí zde její památníky. Svědčí o tom také demonstrace Albánců před soudní síní (viz foto). UCK vznikla v devadesátých letech v reakci na Miloševićovův režim jako separatistické hnutí. Hashim Thaçi byl jejím zakladatelem a s ním u soudu jsou další velitelé Kadri Veselji, Jakup Krasnići a Redžep Seljimi. Pro Albánce to byli a dodnes jsou bozi, ke kterým se po střetech s Jugoslávskou armádou přidávali tisíce dobrovolníků. K čemu však po letech došlo, je skutečnost, že z Thaçiho kamarádíčků a dalších velitelů se vytvořil klan. Tito lidé politicky i jinak si hráli do karet systémem, aby se nepřišlo na všechny jejich válečné zločiny. Klan měl nejen podíl na korupci v zemi, ale také na umlčování svědků z minulosti. Západ to do určité doby toleroval a dokonce Taci byl v Bílém domě dvakrát, jednou vítán Joe Bidenem a podruhé Pencem s Trumpem. To vše se odehrávalo jen pro klid v regionu a demokracie splakala nad výdělkem. Síla a moc klanu kolem Thaçiho nabraly takových rozměrů, že pouze obžaloba z Haagu mohla klanu zlomit vaz. To se také stalo a v Kosovu nastoupila jiná politická garnitura. Nastal konec mocné éry politicko-vojenské garnitury.