Balkánské zápisky pro jiné události neuváděly přitažlivé téma konání tenisového turnaje ATP 250 v Republice srbské v Banja Luce (17. do 23.dubna). Sice si na jeho propagaci dával záležet mimo jiné hráč nyní č.1 Novak Djoković, ale ve skutečnosti se jednalo jen o náhradní místo konání za turnaj v Bělehradě, kde probíhá rekonstrukce tenisových kurtů.

Republika srbská a její hlavní město byly patřičně hrdí na událost, kam se sjela tenisová elita, kde mimo Djokoviće hráli Andrej Rublev, Dušan Lajović (vítěz), Miomir Kecmanović, Borna Ćorić, Tallon Griekspoor, Richard Gasquet, Stan Wawrinka a další, za Čechy Jiří Lehečka.
Za pobytu elity se zdejší prezident Milorad Dodik (na snímku s bratry Djokovićovými) pomalu od Djokoviće nehnul, nechal se s ním natáčet, fotografovat. Stát do turnaje investoval údajně kolem 50 milionů bosenských marek, což je kolem 26 milionů euro. Mimochodem v organizaci turnaje vypomáhala Djokovićova rodina. Zřejmě tato skutečnost a peníze se staly „kamenem úrazu“. Prezident Dodik před svým vystoupením v televizi si trochu ulevil od svých emocí, které během turnaje prožíval a rozpovídal se před moderátorem a tv-štábem. „Djokovićové, to musím říct, to jsou sakra potížisti. Jako naši lidé prožíváme emoce, ale když jde o obchod, je to ouvej… romští trhovci hadr to říkám. A ti jeho spolupracovníci, darmo mluvit…,“ pronesl Dodik v domnění, že mikrofony jsou vypnuty. Omyl. Nahrávka se dostala na internet a skandál o tom, jak prezident lituje vynaložených financí na turnaj, byl na světě.
Není zatím známo, jak se nahrávka dostala na veřejnost. Ani prezident Dodik se k tomu nevyjádřil, pouze oznámil oficiálně, že tenisový turnaj měl velký význam pro Republiku srbskou. Dokonce Dodik uvedl, že by turnaj nemusel být vrácen do Bělehradu a za rok by se opět mohlo hrát v Banja Luce. Mimochodem turnaj Srpska Open je od ATP zapůjčen z Rumunska a to jen na několik let do Srbska. Proto budoucnost turnaje je víc než nejasná.
Pochopitelně, že obvinění za únik nahrávky padl na srbskou televizi RTS, která dala na policii podnět k vyšetření úniku. RTS bere případ jako závažný a podávají to, že došlo k ohrožení bezpečnosti. Lze o tom mluvit jako o jisté sabotáži, neboť je ve hře vysoký představitel sousedního státu a srbská média (zde web N1info.rs) nevylučují, že se případem bude zabývat srbská tajná policie BiA.