Zbývalo jen pár hodin před prezidentem Vučićem nahlášené demonstrace v centru Bělehradu za jednotu národa, zatímco v severním Kosovu v obcích Leposavić, Zubin Potok, a Zvečan dochází ke střetu mezi Srby a jednotkami kosovské policie. Rovněž v Kosovské Mitrovici podle svědků je napětí, jsou zde slyšet poplašné sirény.

Vše začalo tím, že jednotky kosovské policie obklíčily budovy tří uvedených místních zastupitelství. Srbové znepokojení policejní akcí se začali před budovami místních zastupitelství shromažďovat a do toho všeho přijela vozidla vojska KFOR a policie EULEX. Jsou hlášeny střety a zranění v důsledku použití poplašných granátů. Srbové svými těly brání policii ve vstupu do zastupitelství. Policejní akce má umožnit převzetí vedení místního úřadu nově zvolenými starosty loajálními současné kosovské vládě. Podobně k tomu došlo před několika dny v Kosovské Mitrovici, kde na radnici zavlála místo srbské kosovská vlajka. Nově instalovaný starosta ve Zvečanech Iljir Peci uvedl: „Konečně jsem OK a jsem v úřadu. Co bude dále, to se uvidí. Mám policejní ochranu.“ V Leposavićích začali Srbové před radnicí stavět z kamení barikádu.
Kosovská vláda informovala o své akci státy tzv. Kvinty (Francie, Itálie, Německo, USA a Velké Británie). Kvinta ale nedala k tomu žádný souhlas, a přesto se kosovská vláda rozhodla své starosty do srbských obcí prosadit silou.
Na celou akci zareagoval prezident Aleksandar Vučić, který vyhlásil pro armádu nejvyšší pohotovost a ta byla nasměrována k hranicím Kosova. Zároveň Vučić požádal organizaci NATO, aby se situací zabývala.

V BĚLEHRADĚ NEJVĚTŠÍ DEMONSTRACE V HISTORII
Dnes navíc od sedm hodin večer se má v Bělehradě konat více než statisícová demonstrace pod heslem „Srbsko naděje“. Vučić ohlásil, že půjde o největší manifestaci jednoty Srbů v historii a dokonce byli lidé v celém Srbsku pomocí sms–zprávy zváni k účasti. Účastní se rovněž Srbové ze severu Kosova, z nich někteří putují do Bělehradu již několik dní přes jižní Srbsko. Důvodů pro konání demonstrace lze uvažovat několik. Jednak je to možná reakce na demonstraci opozičních sil proti násilí po tragických událostech v Srbsku, kdy chce Vučić dokázat svoji převahu nad opozicí. Může ale také jít o to, že Vučić v loňském roce ohlásil možnou rezignaci na členství ve své straně SNS (Srpska napredna stranka) a založení širokého hnutí na způsob tzv. všelidových stran (catch-all-party). Nyní má mít významný projev a je možné, že ohlásí start hnutí. Konečně důvodem je i Kosovo. Vučić může mít strach z velkého pnutí v národu s tím, že bude muset splnit po založení Sdružení srbských obcí v Kosovu závazky podepsané v Bruselu a Ohridu, čímž by se Kosovo ještě více přiblížilo svému uznání ze strany Srbska. To by pro Vučiće znamenalo politickou katastrofu.
Situace s demonstracemi po tragických událostech je nepochopitelná. Namísto projevu soudržnosti národa se projevuje jeho ještě větší dělení. Namísto kytek a svíček k zesnulým obětem v Bělehradě a Mladenovci, dochází k podivné nerozumné politizaci tragedie.