Bohem zapomenuté a v nadmořské výšce 1250 metrů k Bohu blízké severomakedonské pětitisícové městečko Kruševo se dnešním dnem 2.srpna odělo do slávy. Vlají zde severomakedonské vlajky a také vlajky Kruševské republiky (obě na fotografii), která existovala pouhých třináct dní. Zato, byla první republikou na Balkáně.
Dnes nejen zde, ale v celé Severní Makedonii se slaví 120 let existence tohoto státu vzniklého v roce 1903 ze vzpoury vedené Nikolou Karevem, levicovým revolucionářem příslušníkem strany VMRO a členem Tajné makedonsko-odrinské revoluční organizace. Povstání pod heslem „Svoboda nebo smrt“ se účastnilo třiceti tisíc povstalců, než jej Turci utopili v krvi. V roce 1944 rovněž 2.srpna byl založen makedonský parlament ASNOM (Antifašističko sobranje narodnog oslobođenja Makedonije), čímž oslavy jsou tím dvojnásobné.
Severní Makedonii však dodnes nebylo dopřáno klidného samostatného vývoje. Komplikují to vztahy se sousedními zeměmi – Bulharskem a Řeckem. Nejprve Makedonci museli vyjít vstříc řeckým požadavkům a za příslib vstupu do EU museli změnit název země na Severní Makedonii a také změnili svoji ústavu. Nyní opět musí kvůli vstupu do EU musí čelit požadavkům tentokrát Bulharska. To svým vetem od konce roku 2020 blokuje přístupová jednání. Severní Makedonie již 18 let je kandidátskou zemí a její čekání má nakonec vyřešit francouzsko-německý návrh na urovnání vztahů s Bulharskem, který podporuje celá EU. Spor se týká historie a jazyka. Bulharsko požaduje po Severní Makedonii, aby uznala, že makedonština má kořeny v bulharštině a dalším požadavkem je uznání bulharské menšiny v Severní Makedonii. Návrh požaduje změny v ústavě na uznání bulharské menšiny a dává příslib, že makedonština bude rovna ostatním jazykům v EU. Bulharsko bude respektovat, že jednání se budou konat v makedonštině, ale makedonština má být bulharským dialektem. Bulharsko dalo ultimátum, že do letošního listopadu musí Severní Makedonie zanést tyto změny do své ústavy, jinak hrozí, že nadále zůstane mimo EU. Problém je v tom, že opoziční strany VMRO-DPMNE jsou proti přijetí změn. Premiér Dimitar Kovačevski a předseda vládní strany SDSM se snaží najít východisko i za cenu nabídky křesel pro opozici ve vládě. Jednání stále probíhají s různými eventualitami a nejistota vstupu Severní Makedonie do EU trvá.