Otevřete-li si chorvatské stránky věnované ostrovu Pag, přečtete si hned první větu: „Ostrov patří k nejzajímavějším v Chorvatsku“. Pomyslíte si, že to by se dalo napsat o dalších a dalších chorvatských ostrovech. Není tomu tak zcela a tato věta má něco do sebe jako ostrov samotný.
Pomiňme zde nejpopulárnější pláž Zrče u Novalji, centrum zábavy a hudby, proslulé v zahraničí. Ostrov s 286,6 km2 je pátým největším chorvatským ostrovem a jeho pobřeží s množstvím různých zálivů, výběžků, pláží o délce 302 km je na Jadranu nejčlenitějším. Zajímavostí jsou prameny vody a k nim patřící tři močálovitá jezera Veliko, Malo a Kolansko blato. Ostrov je typický drsnou kamenitou podobou se skromnou vegetací a Chorvaté jej přirovnávají k měsíční krajině nebo Marsu. Rozšířen je chov ovcí, které spásají aromatické byliny a jejich sýr je tím výjimečný. Pro svoji polohu v podnoží Velebitu, ze kterého vanou zejména v zimě prudké větry, je ostrov pokryt solí z vod Velebitského kanálu. Dalo by se o zvláštním zajímavém ostrovu psát více, třeba o vychvalovanému pršutu nebo typické zdejší krajce, která je kulturním a etnografickým pokladem. Řada lidí popisuje ve svých zážitcích pláže, kterých je bezpočet a cestu za nimi: „Za Metajnou kolem pláže Ručica vede cesta neuvěřitelně divokou a krásnou pouštní krajinou. Vychází se hned z parkoviště doleva do kopců nahoru. Nelze z ní zabloudit, stezka tam je jen jedna. Pevná obuv a pití s sebou. Po cca 30 minutách je pláž Slana, není tak romantická, ale taky je to nádhera. Přes kopeček od ní, jakoby směrem k pevnině je po čtvrt hodině zátoka Gornja Slana, opět s pláží a výhledem na Velebit.“ Paráda, si říkáte. Někdo si všimne jakýchsi nízkých kamenných zídek. Divné, že by tu snad někdy něco bylo a stálo?
Skutečně zde stálo a pouhých čtvrt roku, než stavby byly zbořeny. Vše bylo ukryto zasypáno a málokdo z místních pamětníků chce vyprávět, co se zde nacházelo. V roce 2015 přijeli izraelští filmaři natáčet k pláži Slana dokument a byli vyhnáni. Ještě dříve ještě hůře dopadl místní spisovatel Ante Zemljar, když psal o dění na Pagu básně. „Vlastenci“ mu zbořili v začátcích operace Oluja v roce 1995 dům a zničili bohužel také historické krajky, které spisovatel sbíral. Co se zde dělo, že o tom nechce nikomu mluvit...
Chorvatsko popisuje koncentrační tábor Jasenovac a o zvěrstvech na Pagu nemluví nebo jen zřídka. To, že před Jasenovcem existoval sběrný tábor na ostrově Pag, se jakoby neví a málo se publikuje. Tábor na Pagu vznikl 24. června 1941 a za dobu než Chorvaté předali ostrov Italům, to je za čtvrt roku do srpna 1941 zde stačili zavraždit kolem tří tisíc Židů a Srbů. Byli zde dva tábory, a to právě na shora popsaných místech kudy kráčel český turista. Ženský a dětský tábor byl v Metajně a muži byli v zátoce Slana. Tam, kde je Gornja Slana se nacházel jeden z hromadných hrobů. Bylo jich více a Italové v takzvané dezinfekční akci, když přeživší osazenstvo tábora převáželi do Jasenovce, se snažili vše pečlivě zahladit. Raději ani nepopisovat, co se zde dělo. Je to horší, než v Zafranovićově filmu „Okupace ve 26 obrazech“.
V samém srdci Záhřebu je na náměstí bana Jelačiće hotel Dubrovník. Stavba je z roku 1929 se zajímavou architekturou. Obzvlášť za pozornost stojí pokoj 424 se sochou Merkura v okně od rakousko-německého sochaře Antona Dominika Fernkorna. Říká se, že kdo pobude v této místnosti, bude požehnán štěstím. Hotel patřil rodině Svetozara Milinova. Židovský obchodník, přestože mu hotel patřil, zřejmě v pokoji nikdy nebyl. V roce 1941 jej ustašovci s rodinou deportovali do popsaného tábora na ostrově Pag. Ustašovci oba rodiče svázali do kozelce, před jejich očima znásilnili dceru a následně rodinu popravili.
Jedinou památkou na koncentrační tábor je na ostrově pamětní deska na skále v zátoce Slana.
Český turista na web napsal: „Naproti městu Pag někde za Metajnou, je jedno z nejkrásnějších míst kde jsem v Chorvatsku byl.“ Kdo četl tyto řádky, nechť na tomto místě položí květiny nebo ze dřeva vyrobí kříž a zapíchne ho na pláži do písku mezi kameny.