Kolem zákazu vstupu Novaka Djokoviće na australské území, jeho ponižující separace v hostelu určenému pro běžence se rozvinula široká diskuze počínaje komentáři, že Západ nemá rád a ponižuje Srbsko až po boj s antivaxery. Djokovićovi vyjádřili podporu mnozí politici, ale také mu mnozí sdělili, že nemůže být „nejrovnější mezi rovnými.“ Mnohé pobouřila politizace sportu. To, že sport je politizován, se nedivme, když za vším stojí velké peníze a to obzvláště v tenise. Nezapomeňme, že organizátorem a vlastníkem gramslamových turnajů, mezi které patří Australia open, je vrcholná tenisová organizace ATP (Association of Tennis Professionals) sdružující mužské profesionální hráče.
HRÁČSKÁ VZPOURA
Před rokem a půl se Novak Djoković rozhodl rezignovat z funkce předsedy hráčské rady ATP a spolu s ním v hráčské radě rezignoval i Čecho-Kanaďan Vasek Pospisil (oba na snímku). Rozhodli se, že založí novou organizaci zastupující tenisty a nazvali ji Professional Tennis Players Association (PTPA). V srpnu roku 2020 Václav Pospíšil jako tehdy 92. hráč na žebříčku ATP vysvětlil důvody: „V současné struktuře tenisové organizace je pro členy rady ATP velmi obtížné, ne-li nemožné, významně ovlivňovat důležitá rozhodnutí týkající se našeho okruhu turnajů ATP.“ Ve svém prohlášení Djoković tak i Pospíšil uvedli, že nechtěli nahradit ATP, ale „poskytnout hráčům nezávislou samosprávu, která bude přímo reagovat na jejich potřeby a starosti. Nevyzýváme k bojkotům ani nezakládáme novou soutěžní tour.“ Proti tomu se postavili Nadal a Federer. Djoković jim odpověděl: „Chápu, že někteří hráči mají jiný názor a myslí si, že teď není pro změnu ten správný čas.“ Novak Djoković měl na mysli zaneprázdněnost a problémy tenistů kolem pandemie Covid.
Sice Djoković a Pospíšil nezískali souhlas některých vrcholných hráčů, ale podle Sports Business Journal 80 % hráčů z ATP Tour se k jejich organizaci přihlásilo. Pospíšil tehdy řekl: „Cílem naší organizace je v konečném důsledku stát se nezávislým na ATP, a to může trvat dva až tři roky.“ Nabídl mimo jiné také zastupování i ženám z organizace WTP.
Pochopitelně, že ATP začala usilovně bojovat s nově vzniklou organizací, která údajně nyní sdružuje kolem 500 tenistů a začala rozšiřovat pomluvy jako například, že PTPA chce organizovat své turnaje. Pospíšil, který se nejvíce veřejně za PTPA vyjadřuje, suše konstatoval: „ATP lže. Zmonopolizovala sport a snaží se usilovně, aby si udržela kontrolu. To sportu ublížilo obrovským způsobem.“
AUSTRALIA OPEN
Je jasné, že mezi Novakem Djokovićem a ATP nejsou dobré vztahy. Nikdo se tím netají. To bylo také důvodem nejasností kolem Novakova nástupu na zahajovacím grandslamovém turnaji v Austrálii. Každý, kdo trochu tenis sleduje, ví, že Djoković a celý tenisový svět očekává nebývalé tenisové rekordy. Srbský tenista, jako antivaxer svým klidem bral všem nervy a ještě nedávno uvedl: „Co se týče Austrálie, abych se vyhnul spekulacím a domněnkám, čekám na zveřejnění oficiálního oznámení, než se rozhodnu, co budu dělat.“ Navíc dodal: „Nemyslím jen na sebe, ale na všechny ostatní tenisty.“
Nakonec dostal vízum a odletěl do Melbourne. Odhalení, proč Djoković skončil v nedůstojném motelu pro utečence, uvedl britský Daily Mail. Podle listu ředitel turnaje Craig Tiley dostal ještě koncem minulého roku zprávu od australského ministra zdravotnictví Grega Hunta, kde mimo jiné se jasně píše: „Potvrzuji, že osoby, které měly za posledních šest měsíců Covid a chtějí cestovat do Austrálie z jiných kontinentů a nemají vakcinaci uznávanou v naší zemi, nebudou považováni za očkované.“ V emailu dále doporučuje, aby se všichni, kdo cestují do Austrálie řídili pravidly australské odborné skupiny pro imunizaci (ATAGI). I přes toto varování a vědomí, co může následovat Craig Tiley šéf australského tenisu a ředitel turnaje Australian Open schválil zaslání víza Novaku Djokovićovi. Co následovalo, známe a také víme, že dvacítka neočkovaných tenistů byla se stejnou výjimkou do Austrálie puštěna, zatímco Djoković byl na letišti zadržen. Uveďme také prohlášení australského tenisového svazu: „Djokovič požádal o lékařskou výjimku, která mu byla udělena po přísném přezkumném procesu zahrnujícím dva samostatné nezávislé panely lékařských expertů.“
Co si o všem myslet? Lze spekulovat, zda Novak Djoković se nestal obětí jakési hry ATP o nadvládu nad profesionálními tenisty. Lze těžko uvěřit, že ředitel významného turnaje může jednoduše pochybit a navíc u hráče, který je prvním hráčem světa a na turnaji je nasazen jako hráč číslo jedna.