Těsně před nástupem do funkce nový bulharský premiér Kiril Petkov v rozhovoru pro britský deník Financial Times oznámil obrat v bulharské zahraniční politice vůči Severní Makedonii. Slíbil, že Bulharsko nebude bránit sousední zemi ve vstupu do EU.
Byl to obrat proti politice dřívějšího premiéra Bojko Borisova, který v roce 2020 dal veto na vstup Severomakedonců do EU pro spory o historii a identitu. Petkov v rozhovoru řekl: „Navrhneme nový proces jednání a to v krátké době... Nechť obě strany začnou jednat o vzájemných výhodách spolupráce. Jakmile základní materiály předložíme k jednání, bude domluva o kompromisech daleko snazší. Jakmile to uděláme, věřím, že dojde k šťastnému okamžiku podepsání vstupu Severní Makedonie do EU.“
Petkov v rozhovoru dokonce sliboval, že Bulharsko je ochotné pro rozvoj Severní Makedonie pustit nějaké finance. Ohradil se však proti makedonským učebnicím, ve kterých je Bulharsko ve 40. letech minulého století nazýváno fašistickým.
Novinář, který napsal článek pro Financial Times jakoby tušil, jak vše nakonec dopadne, uvedl: „Průzkum mezinárodního Gallupova institutu pro výzkum veřejného mínění zjistil, že méně než 10 procent Bulharů podporuje ambice Severní Makedonie vstoupit do EU a více než 70 procent podporuje naopak veto na přístupové rozhovory, dokud se neurovnají vzájemné rozpory.“
Neuplynul ani měsíc od zmíněného rozhovoru a slibů Petkova a na včerejší zasedání Rady národní bezpečnosti se rozhodlo, že Bulharsko bude i nadále blokovat evropskou integraci Severní Makedonie. Naopak doporučuje přijetí Albánie, která by mohla začít jednat s Bruselem o přístupových rozhovorech. Na jednání bulharské bezpečnostní rady bylo řečeno, že Albánie by neměla otálet a čekat na Severní Makedonii. Bulharský prezident Rumen Radev prohlásil, že po čtyřech letech, kdy byla podepsána smlouvy o dobrých sousedských vztazích, neudělala Severní Makedonie nic v plnění dohody, ani nedala žádné záruky. Dokonce použil pro Makedonce nepřijatelného výrazu o „makedonských Bulharech“.
Na tato slova reagoval v severomakedonské televizi albánský prezident Ilir Meta, že si nepřeje, aby se Severní Makedonie a Albánie na společné cestě do EU rozešly. „Jsme sousední země a Albánie má zájem, aby Severní Makedonie prosperovala,“ řekl Meta, který je na třídenní návštěvě v Severní Makedonii, kde nabídl, že jeho země může sehrát roli moderátora ve vztazích Sofie a Skopje.
(Čtěte článek: Za Tita se Srbové v Makedonii museli přejmenovat… zde -https://1url.cz/8KXqx)
Poznámka: 11. ledna jsou to tři roky, kdy se Makedonie v roce 2019 po dohodě s Řeckem přejmenovala na Severní Makedonii.