To je titulek dnešního záhřebského deníku Jutarnji, který dále píše:

„Kolektivní obrana NATO selhala. Bezpilotní letadlo neznámého původu odpálené z Ukrajiny kolem jedné hodiny letu proletělo třemi zeměmi NATO. Rumunsko ani Maďarsko nezvýšily bojovou pohotovost na nejvyšší stupeň. Natož, aby oznámily potenciální nebezpečí ostatním členům aliance. ´Zpozorovali jsme letící objekt, který jsme nemohli zničit,´tak zni odpověď z Rumunska. ´Zpozorovali jsme a sledovali letadlo,´byla odpověď NATO a Maďarska. Je to hanebný a ponižující vztah vůči Chorvatsku údajně rovnoprávnému členu NATO.“

Včera a dnes již od sedmi hodin ráno pokračovali záhřebští hasiči a příslušníci policie s armádou v uvolňování hlavní části bezpilotního letadla. Hlavní část byla zabořena do hloubky kráteru o průměru tři metry. Akci přihlíželi ministr obrany Mario Banožić a velitel generálního štábu admirál Robert Hranj. Byla vyklizena studentská kolej, která se nachází v těsné blízkosti. Je zde ubytováno kolem 1500 studentů. Těm v případě exploze hrozilo největší nebezpečí.
Na tiskové konferenci ministr obrany Mario Banožić řekl: „Na troskách letadla se nachází částice výbušniny a byla nalezena černá skřínka. Letadlo nebylo špionážního charakteru, zato jsme našli části letecké bomby rovněž sovětské výroby. Můžeme zjistit časový údaj, kdy mělo dojít k explozi. Máme poznatky, které nám mohou podat informaci, ze kterého místa letadlo bylo odstartováno a budeme vědět, zda jsou na vině Rusové nebo Ukrajinci.“
Chorvatsko je při vyšetřování v kontaktu nejen s Maďarskem, Rumunskem, ale také s experty z USA. Média píší, že k explozi bomby s největší pravděpodobností došlo při nárazu na zem, kdy byl vytvořen kráter.
Chorvatský premiér Andrej Plenković na celý incident reagoval požadavkem vůči USA, aby byl v Chorvatsku rozmístěn systém protivzdušné obrany typu Patriot stejně jako v Polsku. Podobný systém s 224 raketami má Rumunsko. Příští týden odlétá do Washingtonu na jednání delegace chorvatského ministerstva obrany.