Válka na Ukrajině vyvolává „divoké“ reakce v zemních bývalé Jugoslávie a všeobecně panují obavy, aby se oheň nerozšířil do zemí Západního Balkánu. Ozval se opoziční kosovský politik Ramuš Haradinaj -na snímku (bývalý velitel Kosovské osvobozenecké armády (UÇK), obviněný Mezinárodním trestním tribunálem z válečných zločinů a bývalý předseda vlády Kosova), který v jedné kosovské televizi upozornil Bělehrad, že bude bombardován, byť jeden srbský voják překročí hranice do Kosova.
„Kdyby k tomu došlo celý svět by věděl, že Vučić k tomu přikročil pod křídly Ruska. Jestliže Západ nedokáže vyřešit Ukrajinu, se Srbskem si poradí, jak to udělal v roce 1999,“ řekl Ramuš Haradinaj. K tomu dodal, že USA to nedovolí: „Srbsko dobře ví, že Kosovo spadá pod ochranu USA, Velké Británie a dalších.“
Srbský prezident Aleksandar Vučíć mu odpověděl, že nemá smysl komentovat nesmysly a řekl: „To je jen přání otce myšlenky. Srbsko ohlídá mír a stabilitu, což je důležité. Naše síla a armáda jsou stále více silnější.“
Na zvyšující se napětí v zemích západního Balkánu zareagovali Američané zvýšením pohotovosti své skupiny vojsk pro speciální operace na Balkáně umístěné v Albánii. Oznámila to americká velvyslankyně v Tiraně Yuri Kimová. Není to dávno, kdy USA otevřely svoji základnu speciálních jednotek pro Balkán (SOCEUR) v Albánii. Úkolem těchto speciálních sil je zasáhnout v případě, kdyby se Rusko pokusilo vojensky se angažovat na Balkáně. (Více zde na webu inBalkan.cz https://1url.cz/dK6xo)
Balkánu se ve vztahu k situaci na Ukrajině věnuje včerejší „Usnesení Evropského parlamentu o zahraničním vměšování do demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací.“ Usnesení „odsuzuje pokusy Ruska zneužít napětí mezi etnickými skupinami v zemích Západního Balkánu. Jejich účelem je rozšíření konfliktů a rozdělení společnosti, což má vést k destabilizaci regionu. Parlament vyslovuje znepokojení nad pokusy pravoslavné církve v Srbsku, Černé Hoře a Bosně a Hercegovině, zvláště v Republice Srbské, kde se snaží představit Rusko jako ochránce tradičních hodnot rodiny a upevnit vztahy mezi církví a státem.“ Dále dokument vyjadřuje obavy z toho, že Maďarsko a Srbsko napomáhají Rusku a Číně v jejich geopolitických cílech. „Doporučujeme vytvořit dialog občanské společnosti a soukromého sektoru Západního Balkánu ke koordinaci boje s dezinformacemi,“ píše se v usnesení EP.
Parlament vyzývá EEAS (Evropská služba pro vnější činnost, která se zabývá řešením vojenských nebo humanitárních misí Evropské unie), aby se tato „organizace mimo své obranného smyslu stala aktivnější v budování větší důvěryhodnosti EU v regionu.“ Tento bod nelze jinak chápat než kritiku do vlastních řad k váhavému postupu v začátcích konfliktu na Ukrajině.
Stejně jako usnesení kritizuje vliv ruské pravoslavné církve, všímá si též negativního „anti-EU“ postoje turecké vlády prostřednictví budování mešit ve Francii a Německu.