Chorvatský voják s dvěma britskými spolubojovníky byl chycen na útěku z Mariupolu. Vojáci ušli nočními pochody přibližně 260 km, schovávali se, když narazili na ruské vojáky a vzdali se. Čtyřicetiletý chorvatský voják Vjekoslav Prebeg o tom promluvil v ruské televizi Russia Today.

Pochází ze Záhřebu a bojoval po boku Ukrajinců v Mariupolu. V ukrajinské armádě slouží od roku 2020, když mu slíbili, že po třech letech dostane ukrajinské občanství. Uvedl, že se zamiloval do Ukrajinky, která má nemocnou matku a nemůže ze země odjet. Než v listopadu 2019 odešel z Chorvatska, napsal: „Do 48 hodin zmizím. Odchází dělat to, co nejlépe umím.“ Prebeg byl několik let vojákem v chorvatské mechanizované bojové jednotce Tygrů. Během kariéry pochopil, že nepůjde-li do některé zahraniční mise, nebude se zlepšovat a dál vyvíjet. Jak chorvatský deník Jutarnji uvádí, byl to jeho skutečný důvod, proč z Chorvatska odešel. Podle smlouvy dostával na Ukrajině jako voják tisíc dolarů měsíčně a žil ve městě Mikolajiv.
Před rokem na jaře na svém profilu anglicky pateticky napsal: „You died protecting man, woman and children who will never know yor name. It is for us to remember you. Our brother we shall never see your light again. And now your watch is ended.“
Naposledy se ozval 28.února na facebooku s tím, že je živ, zdráv. O několik hodin později píše: „Budu off line. Nebudu přístupný, neboť v jednadvacátém století jsou technologie, které zachytí zapnutý mobil.“
Prebegova výpověď pro ruskou televizi Russia Today pokračuje a vysvětluje svoji činnost. Tvrdí, že když přijeli poprvé do Mariupolu, lidé jim věřili, že brání město. Začala dělostřelecká a minometná palba a lidé zjistili, že bráníme jen sami sebe. Obyvateké se přitom chtěli vzdát nebo utéct.“ Popisuje také jednotku Azov, která není součástí ukrajinské armády a charakterizuje tyto bojovníky. Podle něj jsou inspirováni nacistickou a fašistickou ideologií. Slyšel, že prováděli zvěrstva lidem a zajatcům. Také uvedl, že někdy dokonce stříleli po nich, neboť jak se dozvěděl mnozí z nich byli narkomani a kriminálníci. Tvrdil, že chce přežít a nepřeje si již nikdy vzít zbraň do rukou. Chtěl by do služeb Červeného kříže nebo některé dobrovolnické organizace.
Chorvatská média upozorňují, že to, jak mluví pro Russia Toady, může být pod tlakem Rusů.
Pod jeho facebookovým účtem se objevuje řada komentářů, které mu přinejmenším slibují „příjemný pobyt na Sibiři“.
Britský deník Watford Observer popisuje útrapy jeho britských spolubojovníků, kteří s Perbegem utíkali z Mariupolu. Observer cituje ruského žalobce Andreje Spivaka, který hodlá zahraniční vojáky obvinit nejen z nelegálního pobytu, ale také ze snahy ohrozit moc Doněcké lidové republiky. „Jsou obvinění z řady zločinů vůči civilistům. Za vše jim hrozí trest smrti,“ říká ruský žalobce.
Na Ukrajině se v současnosti nachází chorvatský premiér Andrej Plenković, který jedná s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Návštěva je ceněná, že se uskutečňuje v Den Evropy a média přenáší vzkaz chorvatského premiéra o evropské solidaritě. Plenković je v Kyjevě častým hostem. Naposledy byl zde loni v prosinci a předtím v srpnu. Jeho návštěva je ale některými chorvatskými médii hodnocena negativně s tím, že přitíží chorvatskému vojákovi Prebegovi. Web Paraf.hr v titulku píše: „Místo, aby u Putina žádal svobodu pro zajatého Chorvata, Plenković se setkává se Zelenským.“ Autor článku dále uvádí: „Umíte si představit, co Prebeg v ruském zajetí prožívá. Podle toho lze usuzovat, až do jaké míry premiérovi záleží na chorvatském občanovi. Plenković hájí jiné zájmy.“
Další média tvrdí, že „chorvatská diplomacie v tichosti pracuje na návratu vojáka domů.“