Kosovští Srbové dnes táhli s náklaďáky k hranicím Kosova a Srbska. Ráno hraniční přechody Kosova a Srbska Jarinje a Brnjak zablokovaly jednotky ozbrojených kosovských sil tzv. ROSA. Na videu na youtube je vidět, jak se Srbové dohadují s ozbrojenci a tvrdí, že mají právo protestovat nebo projet s nákladními vozy přes hranici do Srbska.

Jednotky ROSA představují mimo příslušníků policie také obrněná vozidla, těžkooděnce, kteří jsou ozbrojení samopaly. Odmítají pustit Srby přes hranice. Navíc se na hranici začali shromažďovat lidé, kteří se dožadovali informací, co se zde děje.

Vše začalo tím, že Srbové zjistili, že kosovské úřady vydaly příkaz k demontáži srbských poznávacích značek z automobilů kosovských Srbů a jejich nahrazení dočasnými kosovskými „spzetkami“. Navíc se na hranicích začaly stavět dočasné stavební buňky, zřejmě pro účely zastavování vozidel se srbskou registrací. Srbové mluví o nařízení samotného kosovského premiéra Aljbina Kurtiho a podle nich jde o porušení dohody o volném pohybu dojednané v Bruselu. Srbský prezident Aleksandar Vučić svolal na zítřek dopoledne mimořádné zasedání bezpečnostní rady státu.

Na situaci reagoval také kosovský premiér Kurti, který tvrdí, že nejde o kosovský výmysl ale překážku ze srbské strany. „Naši občané již deset let musí mít a platit podobné SPZ při vjezdu do Srbska.“ Proto podle Kurtiho v rámci recipročním opatřením, která přislíbil v předvolební kampani, budou muset vozidla se srbskými SPZ mít dočasné kosovské označení.

Vše to může připadat až kuriózní a malicherné, ale bohužel vztahy mezi Kosovem a Srbskem jsou takové, jaké jsou. Obě strany přitom podepsaly bruselskou dohodu, prezident Trump zorganizoval další dohodu ve Washingtonu a stejně nadále vládne napětí navzdory EU nebo USA. Kurtimu zřejmě jde o vyvolání určitého incidentu, aby posunul vývoj směrem k zásahu Západu vůči Srbsku. Přitom zvláštní představitel EU Miroslav Lajčák ještě před několika měsíci upozorňoval, že chápe Kurtiho reciprocitu vůči Srbsku jen jako „předvolební detail“. „Jsem pro reciprocitu pouze v případě, že to znamená zrušení bariér a nikoli vytváření nových překážek ,“ řekl ještě v květnu Miroslav Lajčák.

Podle posledních zpráv jiný slovenský diplomat v EU Peter Stano vyzval Bělehrad a Prištinu, aby se okamžitě snažily zmírnit napětí, které bylo dnes ráno vyvoláno. „Vyzývám obě strany, aby se zdržely jednostranných akcí a bez odkladu snížily vzájemné napětí. Obě strany by se měly držet dohod z Bruselu včetně volného pobytu osob a registračních značek automobilů. Očekávám od Kosova a Srbska vytvoření atmosféry pohody, usmíření a regionální spolupráce“ uvedl ve svém prohlášení Peter Stano jako mluvčí Evropské komise.