Ruská Sberbank, kterou známe i od nás, údajně měla v minulém týdnu prodat svůj 43,4 procentní podíl ve chorvatské Fortenově skupině (známé dříve pod názvem Agrokor) investorovi ze Sjednocených arabských emirátů Saifu Bin Markhan Alketbimu. Na transakci padá podezření, že se jedná o trik, aby Rusové i přes sankce získali peníze nebo aspoň si udrželi účast ve vlivné chorvatské firmě. Prvotně měly podíl Sberbanku převzít chorvatské penzijní fondy, ale z tohoto sešlo.

Chorvatská vláda nemá údajně o transakci s dubajským šejkem žádné informace. Přitom majetek Sberbank je pod sankcemi a obchodování s ním podléhá zvláštnímu povolení příslušných chorvatských orgánů. Fortenova skupina informuje, že jestliže došlo k transakci, která je uvedena, jde o protizákonnou činnost, kdy jde o obcházení sankcí. Frano Matušić, tajemník ministerstva zahraničí uvedl, že případ se vyšetřuje a že účastníci transakce budou vystaveni trestnímu stíhání.
Případ je citlivý nejen pro ruské sankce, ale také proto, že Fortenova skupina/Agrokor je největším prodejem a výrobcem potravin v Chorvatsku a v regionu počínaje Slovinskem, konče Srbskem a zaměstnává 45 tisíc lidí. Skupina je ve vlastnictví AZ fondu, což je zčásti nizozemská společnost se spoluvlastnictvím Allianz a Záhřebské banky. Skupina zatím z neznámých důvodů náhle odmítla podepsat smlouvu převedení podílu Sberbank pro penzijní fondy. Zato se urychleně objevil investor šejk Saif Alketbi a přes noc vyplatil půl miliardy euro za podíl ruské banky u Fortenů. Termín „přes noc“ znamená čtyři dny hledání do 31. října, dokdy měla ruská státní banka lhůtu od EU k prodeji.
Je jasné, že Sjednoceným arabským emirátům jsou sankce vůči Rusku vedlejší. Transakce ale musí projít depozitem nizozemské společnosti Kroll a bude se žádat o její povolení u EU.
Chorvatská médií pojala podezření, že arabský investor je Rusy nastrčená figura, aby uchránili svůj kapitál. Saif Bin Markhan Alketbi je včele globální poradenské společnosti Flatrace a finanční analytici uvažují, že mohl zaplatit Sberbank peníze některými finančními kanály, které nejsou pod sankcemi. Jde o čistě rizikový obchod. Akcie Sberbak u Fortenovy skupiny nijak nepropadají, nelze je znárodnit, ale po dobu sankcí s nimi nelze nakládat. Sberbank ohlásila, že do 31. října dostala na účet požadovanou částku. Dubajský šejk hodlá v nejbližších dnech přicestovat do Chorvatska a chce jednat s premiérem Andrejem Plenkovićem.
Chorvatští novináři rozběhli další pátrání a objevili svého krajana stavebního inženýra Krešimira Filipoviće, který vlastní v Rusku firmu Velestroj. Má dobré vztahy s Putinem a ruská média ho nazývají „balkánská Putinova peněženka“. Je také partnerem Anastasije Rakové, která je místostarostkou Moskvy a mají spolu děti. Filipović se údajně měl objevit při dojednávání obchodu mezi dubajským šejkem a chorvatskou filiálkou Sberbank.
Trojice Filipović, Raková a Saif Bin Markhan Alketbi jsou na snímku a jak vidno, svět je malý a všichni se znají...