Na severu od řeky Ibar zdejší čtyři obce Severna Kosovska Mitrovica, Zvečan, Leposavić a Zubin Potok o rozloze 1200 kilometrů čtverečních, což je o něco více než deset procent rozlohy celého Kosova, kde žijí převážně Srbové doposavad fungovaly také srbské instituce jako součást kosovského politického a sociálního života. To vše rázem přestalo existovat.

578 srbských policistů svléklo své kosovské uniformy, srbští soudci a žalobci dali výpověď a svlékli své taláry a deset poslanců představujících srbskou menšinu odevzdalo mandáty. Ulice na severu jsou bez policistů, soudní případy řešené i několik let se vracejí na začátek rozhodování a v kosovském parlamentu se poslanci zabývají problémem, kdo nahradí srbské poslance.

Z opačné strany vyhrožují kosovští politici, že do severních obcí pošlou policisty albánské národnosti, v bosenské mahale v Severní Mitrovici provokativně vyvěsili přes ulici kosovské a albánské vlajky a fotbaloví fanoušci prsty ukazují na fotky švýcarské fotbalové reprezentace a vítají, že za ni na Mundialu nastoupí také kosovští Albánci Xhaka a Shakiri oba známí svým gestem překřížením rukou s roztaženými prsty naznačujícím let albánského dvouhlavého orla. Utkání 2. prosince mezi Srbskem a Švýcarskem v Kataru bude tak bráno jako boj o Kosovo.

Napětí je v celém Kosovu i jižně od řeky Ibar, kde jsou ve většině Albánci a Srbové zde zatím nepodnikli žádné kroky jako jejich krajané na severu. „Napětí je velké, jsme zde ale v menšině a tak jsme zticha. Ani by nám nepomohlo, kdybychom se bouřili. Jsme občané druhé kategorie na rozdíl od situace na severu. Práva máme i nemáme, ale nebojujeme o ně. Hlavně se staráme o to, aby nás nechali na pokoji a staráme se jen o svoji obživu,“ říká pro BBC v jedné jižní kosovské vesnici Žarko Žarić.

Pro ty, kteří neznají důvod srbské vzpoury, uveďme, že příčinou je nařízení kosovské vlády, že majitelům kosovských vozidel, kteří budou po 21. listopadu jezdit s SPZ, která nemá kosovské označení budou pokutováni 150 eury. Většina kosovských Srbů toto nerespektuje a jezdí se srbskými SPZ. Může se zdát, že se jedná o malichernost, ale za tímto nařízením se skrývá „utahování šroubů“ vůči Srbsku, kdy jeho původní autonomní oblast díky podpoře Západu se snaží dosáhnout stále větší a větší samostatnosti. Ta by měla vyvrcholit podporou západních zemích pro uznání Kosova za člena OSN.

Jestliže se podíváme na nezávislé komentáře k událostem posledních dnů, shodují se v tom, že nejspíše se jedná o pokus vytvořit tlak na Kurtiho kosovskou vládu, aby odstoupila od požadavku kosovských SPZ a přistoupila na jednání o hlavním srbském požadavku, což je založení Společenství srbských obcí v Kosovu. Do situace se zapojili mezinárodní vyjednávači a zítra odjíždí na jednání do Paříže srbský prezident Vučić. Západ varoval kosovského premiéra Kurtiho, aby se nesnažil zaměnit srbské policisty na severu Kosova svým policejním sborem.

Na snímku je srbské pravoslavné procesí jako demonstrace v severní části Kosovské Mitrovice.