Konečně dnes došlo v srbském parlamentu – skupštině k mimořádnému jednání o francouzsko-německém návrhu na urovnání vztahů mezi Kosovem a Srbskem.

Důležité je poznamenat, že navrhovaný dokument je TAJNÝ. Jeho skutečnou podobu pouze znají nejvyšší představitelé a vyjednávači zúčastněných vyjednávacích stran a tzv. silné pětky (Francie, Německo, USA, Itálie a EU). To byl důvod, proč prezident Vučić předstoupil před parlament pouze s jakýmsi výčtem deseti bodů, ke kterým podával svůj devadesátiminutový komentář. Aleksandar Vučić proto k tomu před poslanci přednesl: „Uvedu ty nejhorší body, to co je pro Srbsko největším nebezpečím. Nesmím prezentovat celý plán.“ Sám tento plán považuje jen za návrh, jak říká podle, v diplomatických kruzích již dnes běžně zavedeného pojmu, „NON-PAPER“. Komentoval návrh s tím, jak chce vláda Srbska postupovat: „Vzdát se, není vůbec naším úmyslem. Naší politikou je ale zachovat mír a stabilitu za každou cenu. Budeme zdrženliví, nebude reagovat na provokace (myslí tím kosovské) pouze zareagujeme v případě, kdy budou ohroženy životy lidí nebo jejich majetek.“
Na Vučićova slova došlo nejprve k verbálním výpadům, po kterých se opoziční poslanci začali přibližovat více a více k Vučićovi. Navíc začali skandovat: „Zrada… zrada! Kosovo je srdcem Srbska!“ Vučićovi povolily nervy a začal jim opětovat: „Vy jste Kosovo prodali a my ho vracíme zpět. Bráníme Kosovo proti těm, jako jste vy. Hanba vám. Jste lháři.“
Do toho začali přívrženci vlády skandovat, aby prezidentovi vyjádřili podporu: „Aca (Aleksandar) je Srb“.
Začala obecná přetahovaná, strkanice, vylétly vzhůru ruce, pěsti a pokřiky vyhrožování. Opozice skandovala: „Kosovo nedáme, Vučić – demise!“ To vše trvalo asi čtvrt hodiny, než se poslanci opět rozešli do svých lavic.
Má-li zahraniční pozorovatel všemu rozumět je nutné vysvětlit rozložení sil a popis srbských stanovisek.
Vláda s poslanci podporující Vučiće zastávají názor, že je třeba nechat srbského prezidenta vyjednávat s tzv. silnou pětkou (shora vyjmenované západní státy) o francouzsko-německém návrhu, aby dosáhl co nejvíce ústupků od strany kosovských vyjednávačů. Ty vede tvrdohlavě neústupný premiér Aljbin Kurtim, který nechce přistoupit na srbský požadavek existence Sdružení srbských obcí v Kosovu. Vučić argumentuje tím, že francouzsko-německý plán má většinu v radě Evropy, v NATO a nepřistoupí-li Srbsko na něj, nebude moci vstoupit do EU a nevyhne se sankcím. Opozice především nacionalisticko-konzervativní je proti jakémukoli vyjednávání o předání Kosova a Sdružení obcí bere za návnadu, která pak v reálu ztratí jakýkoli význam. Existuje navíc skupina intelektuálů, kteří požadují bez jakýkoli podmínek přistoupit na německo-francouzský plán a argumentují současnou nebezpečnou mezinárodní situací, kdy může být problém Kosova využit pro zavlečení konfliktu na Ukrajině dále do Evropy. Tato skupina intelektuálů v době jednání parlamentu uspořádala tiskovou konferenci, na které vysvětlovala své názory.

VIDEO z jednání: https://www.youtube.com/watch?v=aqnkIOOMvXM&t=73s