V soboru (23.3.) ve svých osmdesáti letech po dlouhé a těžké nemoci zesnul známý bosenský básník, spisovatel a filmový scenárista Abdulah Sidran.

Přestože bosenská hymna nemá ještě oficiální text již v roce 1993 Sidran napsal její slova nazvaná „Tobom su prošli ratovi, oblaci crnih zastava...“. Přitom později přiznal rozdělenost Bosny, která trvá dodnes, a proto později k tomu na svém facebooku připsal, že je to jeho soukromá hymna. Možná v jednom jejím verši je vyjádřena touha po bosenské jednotě:

„Kad nam se suze žalosti

Nad grobovima svim

U jednu suzu sliju

Ta jedna, to si ti!“

Abdulah Sidran se stal populární ještě jako mladík v dobách Jugoslávie v šedesátých letech, kdy psal do mládežnických časopisů a novin. Se svými básněmi a prózou se zařadil mezi i u nás známou tehdejší vlnu mladých tvůrců a revoltující mládeže tzv. „osmašedesátníků“, která opanovala celou Evropu – pochopitelně nevyjímaje specificky československou vlnu. Za sbírky poezie získal řadu ocenění. Během války vydal nejznámější sbírku „Sarajevski tabut“ (Sarajevská rakev), za kterou získal nejen bosenské ocenění, ale také cenu francouzského Pen klubu. Jeho poezie vycházela v řadě přebásnění do francouzštiny, němčiny, angličtiny. V Itálii byla vydána sbírka dvojjazyčně a za ni získal cenu Premio letterario 1996 della Fondazione Laboratorio Mediterraneo. Jako scenárista spolupracoval s Emirem Kusturicou na filmech Vzpomínáš na Dolly Bell a Otec na služební cestě.

Níže je narychlo překlad ukázky ze sbírky „Sarajevski tabut“ (z básně Sarajevská modlitba) a k tomu nikoli jeho ve verši dovětek.

 
Proklínám tě s Bohem, Bože velký,

smeť ze světa tu Zvěř,

ponech jen kočky

s mojí chudobou, nechť zůstanou.

Zato - odstraň tu Zvěř

Na ptáky a psí pokolení nesahej,

je vynech.

Jen prosím, Bože věčný

smeť tu Zvěř.

Ta Zvířata shoď až za obzor,

ze světa smeť tu Zvěř, proklínám tě.

Jen ponechej prasata a vepře,

ponech slavíka také z klece barevného ptáčka zpěváčka.

Nedotkni se, na co je krása pohledět.

Nesahej na nic, jen tu Zvěř zabij…

Znič ji Bože.

Pomoz mi Bože.

Když nikdo krom tebe jí nepomůže.


Zbývá krátce jen svými slovy dodat:

Jak to chodí:

Srby mrzí,

co Bosňáky mrzí.

Když soused na souseda zuří

Tak to chodí…