Dnes došlo k nebývalému konfliktu mezi novinářem srbské tiskové agentury Tanjug a představitelem předsednictva Bosny a Hercegoviny Željko Komšićem (na snímku).

Nejprve srbský novinář chorvatskému představiteli v bosenském předsednictvu uvedl, že zločiny během konfliktu v Bosně a Hercegovině byly činěny z obou stran. Na to Željko Komšić reagoval slovy: „Zločiny byly spáchány a z genocidy byla obviněna armáda Republiky srbské a jejího ministerstva vnitra. Došlo ke zločinům na každý pád, ale s rozdílem ve váze těchto zločinů. Obvinění nepadlo z naší strany, ale ze strany mezinárodního soudu.“

Po tomto dialogu došlo k zostření rozhovoru:

Tanjug: Oběti jsou na jedné i druhé straně…

Komšić: Jakékoli oběti jsou nevinné i z mého hlediska. Ovšem genocida zůstává genocidou. O tom se diskutuje, pokud jsme lidé. Chceme-li s tímto pojmem manipulovat, dá se i tak vést diskuze.

Tanjug: Není důvod k jakékoli manipulaci.

Komšić: Genocida zůstává genocidou. Doufám, že souhlasíte? Rozhodl o tom soud.

Tanjug: S tím nemohu souhlasit.

Komšić: Jaký je důvod, abyste nesouhlasil?

Tanjug: Můj názor není podstatný.

Komšić: Nikoli,… je velmi důležitý. Proč nesouhlasíte s rozhodnutím soudu?

Tanjug: S tím, že byl spáchán tak strašný zločin?

Komšić: Došlo k genocidě. Tak je uvedeno v rozsudku mezinárodního soudu. Genocida! Není řeč o strašném zločinu, ale genocidě.

Tanjug: To je váš názor...

Komšić: Není to můj názor, to je uvedeno v rozsudku.

Tanjug: Se kterým vy souhlasíte?

Komšić: A vy nikoli?

Tanjug: S takovým rozsudkem nemohu souhlasit.

Komšić: V tom případě musíte vést rozhovor s někým jiným...

Željko Komšić viditelně rozčílený odstranil ze své klopy mikrofon, zvedl se od stolu a řekl: „Příjemný pobyt v Sarajevu.“

Tento rozhovor svědčí o stále velmi napjaté situaci, ke které došlo, když vysoký představitel EU pro Bosnu a Hercegovinu Valentin Izko rozhodl, že musí platit zákon trestající každého, kdo bude popírat neexistenci genocidy spáchané v Srebrenici. Od té doby odmítl srbský představitel v bosenském předsednictvu Milorad Dodik se účastnit jeho práce a navíc pohrozil možným vznikem samostatné armády Republiky srbské.