V těchto týdnech u nás běží na druhém programu České televize a v zahraničí úspěšný britsko-srbský seriál „Besa“. V různých částech bývalé Jugoslávie se začal točit již třetí díl, zatímco druhý běží v srbské televizi. Dokonce došlo k tomu, že pro úspěch byla natočena speciální verze v arabštině pro muslimské země, která je údajně ještě více akční.

Film vznikl tak, že se sešli lidé sdružení kolem srbských společností Antena Group (vlastní TV Prva a B92) a produkční společnosti Adrenalin. Producentům Pete Smithovi a Srđanovi Šaperovi se zachtělo vytvořit originál balkánský tv-seriál, který by se vyrovnal světovým. Srđan Šaper, jinak také hudebník jeden z nositelů jugoslávské Nové hudební vlny, přišel se základní myšlenkou scénáře o obyčejném člověku, který shodou okolností proti své vůli musí spolupracovat s mafií a stane se vrahem. Aby úspěch scénáře byl zaručen je k práci pozván zkušený britský scenárista Tony Jordan („Hustle“, „Life on Mars”, „EastEnders“), který začal psát děj s Mladenem Matičevićem a týmem dalších scenáristů. Stejně tak režie je kolektivní dílo pod režijním vedením Igora Stoimenova a Nikoly Ljucy.
Film je o střetu dvou světů – muslimů, katolíků, pravoslavných, kde klíčovou roli hraje albánská mafie neznající hranice a ovládající podsvětí Evropy. Film se točil a pokračování točí za mezinárodní účasti herců a v různých zemích. V seriálu se také mluví celkem sedmi jazyky: albánsky, srbsky, italsky, rusky, turecky, německy a estonsky.
CO JE „BESA“
Slovo pro Albánce znamená „svátost“, není to jen jako v jiných zemích dané slovo či slib. Albánec za cenu svého života nesmí zradit „besu“ a nesmí se jí zříci. Často je „besa“ spojována s krevní mstou. To slovo je tvrdší než kámen.
Albánský herec Arben Bajraktar vysvětluje v jednom rozhovoru, jak jeho postava ve filmu Dardan Beriša cítí „besu“ potom, kdy přišel o dceru a manželku. Arben Bajrakta říká: „Dardanovi to zasáhlo jak tělo tak duši. Došlo k otřesu v jeho životě i v klanu. Je rebelem, který se vzepne a je-li třeba i proti řízení osudu. Důležitá je jeho víra. Asi to zní archaicky. Možná nevěří v Boha, ale věří v posvátnost besy. Ztratil sice lásku, ale ta láska nezemřela.“
Film není pouze krimi-série, ale je to rodinná sága, jako byl „Kmotr“ a to s celou svojí patologií, kterou přináší balkánská korupcí nakažená společnost.


ALBÁNSKO-SRBSKÉ VZTAHY
Produkční Tea Koroli vylíčila pro „Nedeljnik“ prvotní potíže s albánskou filmovou hvězdou Bajraktarem (hrál např. v Harry Potterovi). Koroli tvrdí, že jí několik měsíců trvalo, než herec začal spolupracovat a ze začátku vůbec nechtěl scénář ani přečíst, natož aby ve filmu hrál. Když se konečně sešli, zeptala se ho, zda budou mluvit anglicky nebo francouzsky. Bajraktar odpověděl: „A proč ne srbochorvatsky.“ To produkční šokovalo a říká, že tato slova od Albánce neslyšela ještě od roku 1991.
Tak se stalo, že v roce 2016 se začal rodit projekt, kterého se účastnili herci z celého Balkánu. Hlavní režisér Igor Stoimenov tvrdí, že šli jako holí do trní a chtělo to nutnou dávku odvahy. Vůbec si nebyl jistý, jak srbská veřejnost přijme albánské herce. Dnes, kdykoli albánští herce přijedou do Srbka lidé se s nimi dokonce fotografují.
Stoimenov ke svému filmu Besa říká: „Je to balkánský tv-seriál zfilmovaný za srbské finance. Ve filmu je vidět to nejlepší, ale i nejhorší z Balkánu. Myšlenka filmu je besa – přísaha, táhnoucí se jako niť jižním Balkánem. Táhne se regiony, které po staletí žily v rodinných klanech, kde se psal zákon a kde jednou dané slovo bylo svaté.“
Všimněme si, že film začíná v Ulcinji, kde mnoho z nás se během svého pobytu otře o tento melting pot, kde dodnes žijí a fungují vedle sebe Albánci, Černohorci a Srbové.