Slovinský premiér Janez Janša pronesl ve slovinské televizi tradiční Novoroční rozhovor. Ten se nesl v duchu současného slovinského předsednictví EU, které zítra končí a které se řídilo mottem: „Together. Resilient. Europe.“ (Společně. Odolní. Evropa.). V oficiálním vysvětlení se uvádí: „Snažit se o obnovu EU a posílit její odolnost, uvažovat o budoucnosti Evropy, posílit právní stát, evropské hodnoty a zvýšit bezpečnost a stabilitu v evropském sousedství.“

Ve včerejším rozhovoru premiér Janša hodnotil slovinské předsednictví a řekl: „Jedním ze strategických našich počinů je, že se nám podařilo dostat na pořad jednání o rozšíření EU. To je klíčový a strategický projekt. Museli jsme ale překonat řadu překážek.“ V rozhovoru k tomuto tématu dodal: „V diskuzích jsme často upozorňovali na situaci, které jsme svědky na Východě a na Balkáně. Z lokálních problémů vyplývá nutné rozšíření EU jako způsob šíření svobody a lepší životní úrovně. Zbavme se iluze, že k tomu dojde samo o sobě a automaticky. V případě, že se o tyto země EU nerozšíří, roztahovat se tam bude někdo jiný.“

Výsledkem slovinského snažení bylo, že se podařilo dostat do oficiálních dokumentů místo pojmu „evropská perspektiva“ platící pro státy mimo EU pojem „perspektiva členství“. Podle Janeze Janši se proti této změně v pojmech stavěly některé ze starších členských zemí EU.

„Ukrajina nebo Srbsko představují evropskou perspektivu, jsou součástí Evropy a nadále jí zůstanou. Tyto země si ale přejí mít perspektivu členství v EU. To dalo velkou práci do dokumentů EU vtěsnat a napsat. Museli jsme to vybojovat,“ řekl slovinský premiér a jedním dechem dále uvedl: „Když jde o Balkán panuje stále mnoho oportunismu.“

Na důkaz nelehké situace uvnitř EU prozradil Janez Janša před televizními kamerami, že dokonce jeden z vedoucích představitelů EU se vyslovil o tom, že je lepší se o tyto země nerozšiřovat. Podle tohoto západního politika za současného stavu nečlenské evropské země poskytují levnou pracovní sílu. „U některých starých členů EU převažuje úzkoprsost a národní zájem před vizí svobody a mírové sjednocené Evropy,“ řekl Janša.

Dále slovinský premiér to komentoval slovy, že evropský projekt není zdaleka u konce a že mnohé evropské země, které by se chtěly stát členy EU stále ještě nejsou svobodné. Proto je podle Janši rozšíření základním tématem pro EU.