Chorvatské turistické sdružení (Hrvatska turistička zajednica - HTZ) vytvořilo s koncem hlavní sezóny shrnující účet za osm měsíců roku. Vyznívá velice úspěšně. Celková suma noclehů za osm měsíců činí 55,3 miliony noclehů, z toho bylo 46,6 milionů ze zahraničí. Ministr financí Zdravko Marić a ministryně turistiky Nikolina Brnajcová jsou spokojení, že příjmy do státní kasy narostly.
Proti propadu loňského roku byl registrován velký příliv zahraničních turistů. Do Chorvatska přicestovali lidé ze 70 zemí světa. Podle očekávání bylo nejvíce turistů z Německa 2,1 milion a to s 16 miliony noclehy. Za nimi následují domácí Chorvaté, kterých bylo 1,7 milionů s 10,1 milionem noclehů a za nimi jsou na třetí pozici Slovinci se 7,9 miliony noclehů. Jestli někdo myslí, že následují Češi, není tomu tak, neboť naše turisty se 4,5 miliony noclehy předstihli jak Poláci (5,7 milionů noclehů) tak i Rakušané (4,8 miliony noclehů). Jadran láká další chorvatské sousedy Maďary s 2,5 miliony noclehů. Největší nárůst o více jak 200 procent noclehů proti loňsku zaznamenala statistika u Nizozemců. Ti uskutečnili1,8 milionů noclehů. Pravidlo o lákavém jaderském moři pro sousedy platí i pro Italy s 1,9 miliony noclehy a Bosňany, kteří dosáhli na 1,6 noclehů.
TURISTICKÉ TRENDY
Uváděné údaje byly k dispozici z tiskové zprávy Chorvatského turistického sdružení a média bývalé Jugoslávie je shodně přenesla do vydání svých webů a tištěných médií. Ještě zajímavější než číselná inventura je téma udržitelnosti odvětví turistiky v Chorvatsku. Na toto téma hovořil v chorvatské státní televizi Josip Mikulić šéf katedry turistiky ze záhřebské ekonomické fakulty. Uvedl, že bude-li pokračovat dosavadní turistický trend, nebudou si moci Chorvaté za nedlouho dovolit pobyt doma u moře a budou muset jezdit například do Turecka. Mikulić se pozastavil nad chorvatskou státní politikou podpory turistiky prostřednictvím nízkých daní. To podle něj má za následek masovou výstavbu apartmánů a ubytovacích kapacit na pobřeží, čímž se pobřeží devastuje. Upozornil, že je potřeba si rozmyslet, zda je dobré podporovat právě tento rozvoj ubytování a turistiky.
„V dominantní míře jsou u nás zapojení do nabídky poskytování ubytovacích kapacit malí podnikatelé, kteří tvoří až 60 procent trhu. Za posledních deset let se v Chorvatsku počet ubytovacích možností především apartmánů zdvojnásobil. Podíváme-li se na konkurenci v Itálii nebo Řecku, je tam pouze třetina a ve Španělsku jen čtvrtina malých živností v ubytování. To znamená, že Chorvatsko poskytuje v daleko menší míře ubytování hotelového typu a navíc dominují hotely s kapacitou nad sto i více lůžky. Například v Itálii převažují hotely s kapacitou 25 až 100 lůžek.“ K tomu Josip Mikulić podotýká, že výstavba velkých hotelových komplexů by se neměla podporovat, neboť v některých destinacích je již nadměrný počet turistů. Dochází k velké skrumáži lidí na malém prostoru, což podle experta ochuzuje zážitek z turistiky. Mikulić tvrdí: „Bude-li tento trend dlouhodobě pokračovat, půjdeme cestou masové turistiky s nízkou hodnotou. Na tom vydělají spíše malí vlastníci nemovitostí, obchodní řetězce a fast foody.“
Expert dále mluvil o existenci nové aktuální koncepci, na které pracuje Fakulta managementu v turistice a pohostinství v Opatii. Ta má v projektu navrhnout, aby stát podpořil především koncept kvalitní turistiky před masovou.
Josip Mikulić je také ekonomem a z aspektu národního hospodářství nabádá, aby se Chorvatsko do budoucna nespoléhalo a nezaměřovalo jen na turistiku. Podle něj je takovéto zaměření charakteristické především pro chudé země. Chorvatsko, jak uvedl, by se mělo vydat na cestu na kvalitnějšího podnikání, kdy přínos z turistky by neměl na celkový HDP přesáhnout deset procent. „Zaměření ekonomiky na jiná odvětví přinese našim lidem daleko větší platební potenciální, což jim jako turistům umožní se i v plné sezóně ubytovat v hotelu na jadranském pobřeží,“ uzavřel svoji vizi turistiky v Chorvatsku expert Josip Mikulić.
(Na ilustračním snímku je španělská známá pláž Levante - Benidorm, typ pláže jakou si málokdo v Chorvatsku přeje.)