„Nenávidíme se, ale našim přáním je zranit každého na potkání. Neopouští nás pocit, že vše je kolem pouhý sen. Nemáme důvod psát o čemkoli jiném. Konec konců nejsme první ani poslední. Zabijeme vás pomocí automobilů, bomb, nožů a vším, co je po ruce. Jsme zrůdy a ničíme vše. Svět kolem je prohnilý, všichni jste zevnitř již prohnilí.“

Tento text se včera objevil v mailu v Bělehradě ve stovce středních škol. Mail byl nadepsán slovy: „Ve škole se nachází velké množství výbušniny.“ Odesilatelem byla adresa: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Šlo o anonymní šifrovaný „proton mail“, který byl poslán prostřednictvím VPN přes další IP-adresy v různých zemích a stěží se lze dopátrat, kdo je odesilatelem.
Po mailu hrozícího ve školách výbuchem přišel další mail, který oznamoval bombu a odstřelení několika mostů, nádraží, obchodních center a podobně. Přišla také zpráva, že je ohrožen vodovodní systém srbského hlavního města. To se stalo včera a dnes je opět hlášen „poplach“ – bomba v jednom bělehradském tržním centru.
Srbsko si již na hrozby bombových útoků zvyklo. Stalo se to každodenní rutinou od začátku války na Ukrajině. Začalo to ohlašováním bomby na palubách letadel srbských aerolinií mířících do Moskvy.
Podle médií a vyjádření politiků došlo včera ke zlomu. Média to vysvětlují tím, že bylo nahlášeno velké množství útoků na objekty a bylo nutné evakuovat velké množství lidí. Politici mluví v terminologii teroristického útoku na Srbsko, používají výraz „válka“ a nařídili Vyššímu státnímu zastupitelství, aby případ důkladně vyšetřilo. Premiérka Ana Brnabićová uvedla, že jde o „součást hybridní války, jejímž cílem je útok na psychiku lidí a na bezpečnost dětí.“ Podle ní jde také o finanční tlak, neboť protiopatření nejsou levná.“
Výhrůžky bombou dávají politici do souvislostí se zvýšenou aktivitou špionážních služeb v Srbsku. Čas od času se píše o dvou stovkách zahraničních agentů, kteří se nachází v Srbsku. Nyní byli chycení dva Poláci, kteří fotografovali vstup a vjezd do továrny na munici v Čačku. Nejmenovaný vysoce postavený bezpečnostní expert vlády řekl pro deník Novosti, že dění v Srbsku je nyní pod drobnohledem velkých i malých zemí. Expert zejména podtrhuje činnost britské agentury MI-6 a říká: „Jejím úkolem je od začátku války na Ukrajině pomocí tvrdé a měkké síly donutit Bělehrad k aktivnímu zapojení do protiruské kampaně. Britové jsou v Srbsku tradičně přítomní a velkou roli hráli během rozpadu Jugoslávie a následných deset let. Na západním Balkáně zejména působí několikrát odhalený agent a bývalý šéf MI-6 Anthony Monckton.“
Za tvrdou sílu použitou vůči Srbsku lze označit včerejší prohlášení šéfa evropské diplomacie Josepha Borella (na snímku s Vučićem), který na adresu Srbska řekl: „Ministři zahraničí EU očekávají od zemí budoucích členů EU, že se s námi shodnou na společné evropské zahraniční a bezpečnostní politice. Země, které tak neučinily a Srbsko je mezi nimi, by to měly učinit v dohledné době a zavést protiruské sankce.“ Aby bylo vzkazu naprosto jasně rozumět, dodal: „Udržování blízkých vazeb s Putinovým režimem se neslučuje s budováním společné budoucnosti v EU. Neutralita ve vztahu k válce na Ukrajině je chybným konceptem.“