Balkánská a italská média v těchto dnech píší, že NATO upírá svou pozornost na Jaderské moře. Italský admirál náčelník generálního štábu Giuseppe Cavo Dragone uvedl v italském listu La Republica, že země Středomoří budou muset nyní čím dále více si zvykat na přítomnost ruských válečných lodí.

Text z La Republiky otiskla rovněž chorvatská média potom, co ruské válečné lodě pluly Jadranem až na úroveň přístavu Ancona. To je skoro sever Itálie pod městem Rimini. Přes moře je chorvatský Zadar. Italové vyslali okamžitě ke sledování ruských lodí své tři fregaty a vše kontrolovala italská námořní pozorovací letadla P72. V roce 2015 mělo Rusko ve Středomoří pouze jednu válečnou loď a poté co Putin letos v Den námořnictva (31. 7.) v Petrohradě podepsal novou námořní doktrínu Ruska, píše se o snaze Rusů získat přístavy v Libyi a v Egyptě. La Republica uvádí že, Itálie zvýšila svoji kontrolu Jaderského moře v rámci operace NATO Sea Guardian. Admirál Cavo Dragone říká: „Ve Středomoří neustálé existuje porovnávání sil. Staré klidné časy jsou pryč. Srovnávání sil přechází v krizi, která hrozí konfliktem.“ Nepotvrdila se zpráva, že Rusové zablokovali obchodní přístav Otranto na jihu Itálie. Nyní celou oblast hlídkuje italská ponorka Longobardo.

V chorvatských médiích se k tomu vyjadřoval bezpečnostní expert Gordan Akrap, který tvrdí, že na ruských lodních manévrech není nic zvláštního. „Jedná se o obvyklé aktivity ozbrojených sil Ruska a je jedno, zda jde o vzdušné nebo námořní síly. Snaží se neustále testovat armády NATO, aby prověřily jejich připravenost, organizovanost, mobilitu a systém řízení a vedení v krizových okamžicích,“ cituje experta chorvatský list Jutarnji. Gordan Akrap k tomu dodal, že akce na Jadranu se dají srovnat se stejnou aktivitou Rusů v Baltiku nebo Severním moři. Web Dnevnik.hr patřící chorvatské NOVA TV oslovil vojenského analytika Ivicu Mandiće. Ten také nepovažuje přítomnost ruských lodí v Jaderském moři za něco zvláštního. Tvrdí, že to bylo stejné v období Studené války a spíše jde o odvedení pozornosti od Ukrajiny. Chorvatské ministerstvo obrany vydalo prohlášení, že sleduje aktivity Rusů. Podle ministerstva ruské lodě zatím nenarušily chorvatské teritoriální moře a nebyl proto důvod k jakékoli reakci.

Jaderské moře je pod ochranou námořnictva Itálie, Chorvatska a částečně Albánie. Na snímku je italská vojenská radarová mapka, kde je zobrazeno rozmístění jednotlivých válečných lodí.