Impuls k oběma demonstracím dala výzva kosovského premiéra Aljbina Kurtiho k rušení barikád i za cenu životů srbských demonstrantů (na snímku obě akce).

V pravé poledne 22. prosince se sešli kosovští Srbové ve vesnici Rudaru v Kosovu k dosud největšímu protestu od vyhlášení nezávislého Kosova v roce 2008 pod heslem „Kurti Kosmet nije tvoja prćija, ovo je naša dedovina“ (volně přeloženo: Kurti Kosmet není tvůj dvoreček, ale naše dědictví). Srbové měli tři požadavky vůči kosovské vládě a premiérovi Kurtim, s tím že po jejich splnění odklidí barikády. Barikády blokují silnice v severním části Kosova a protesty trvají třináctým dnem. Srbským požadavkem je osvobození zatčených Srbů, zničení tajných seznamů k zatýkání Srbů a jejich likvidaci a stažení speciálních kosovských sil ze severu Kosova. Na snímku je vidět rozvinutí 250 metrů dlouhé srbské vlajky.
Kosovská policie oznámila, že se demonstrace účastnilo kolem 1500 lidí, zatímco srbská média píší, že demonstrantů bylo třikrát tolik. Rozdíl je také v interpretaci dalších faktů. Například policie tvrdí, že nebránila příjezdu Srbů z jihu Kosova. Srbové ale tvrdí, že byli záměrně kosovskou policií zadržováni, aby se nemohli demonstrace účastnit. Srbská média informují o spontánní účasti, zatímco kosovská a západní (např. Radio RFE) tvrdí, že se demonstrace účastnili zejména zaměstnanci srbských institucí v Kosovu a někteří Srbové říkají, že na ně byl vyvíjen nátlak, aby se účastnili. Umíme si představit situaci v Kosovu, kde panuje strach u srbských obyvatel z následků případné účasti v demonstraci a naopak při neúčasti jde o společenské znemožnění mezi Srby. To ostatně mnozí u nás znají z vlastní zkušenosti z období před rokem 1989.
Je to nezáviděníhodná situace Srbů v Kosovu. Napětí se zvýšilo, když kosovský premiér Kurti před dvěma dny dal volnou ruku k násilnému odstranění barikád s tím, že Srbové mohou přijít i o život. Benzín do ohně přilil německý velvyslanec v Kosovu Jörn Rohde, když v kosovské televizi požadoval odstranění barikád do Vánoc. „Barikády jsou nelegální a ti, kteří je vybudovali, ať je co nejdříve odstraní. Vojska KFOR jsou k dispozici, aby zajistila svobodu pohybu. Jsem optimista, že k odstranění barikád dojde,“ řekl Rohde. Německo tím demonstrovalo jednostrannou podporu kosovského režimu.

PRAHA, MOSTECKÁ ULICE
V pražské Mostecké ulici před srbským velvyslanectví se o den dříve 21. prosince od pěti odpoledne uskutečnila demonstrace jako reakce na napjatou situaci v Kosovu a na podporu kosovských Srbů. Organizátory bylo Občanské sdružení Přátelé Srbů na Kosovu. Menší demonstraci kolem padesáti lidí zahájil předseda sdružení Václav Dvořák, který podal celkový přehled vztahů v Kosovu mezi Srby a Albánci od minulosti k dnešku. Na jeho vystoupení navázali poslanci za SPD Jaroslav Foldyna a Jiří Kobza. Oba vysvětlili současné dramatické události s tím, že jsou proti zvyšujícímu se napětí ohrožující mír v Evropě. Na závěr vystoupil bývalý ministr zahraničí a bývalý předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan (na snímku před mikrofonem). Sdělil, že byl nedávno v New Yorku přítomen jednání bývalých předsedů OSN, kteří se shodli na řešení kosovské krize jednáním. Uvedl, že si je jist, že neprojde ani žádost Kosova stát se členem OSN. Mimo tyto řečníky vystoupila mluvčí organizace Ne základnám Eva Novotná a Srb žijící v Praze Milutin Miša Ilić.