V těchto dnech se média západní, ruská a západobalkánská věnují Wagnerově armádě, ruské paramilitární organizaci a jejímu působení v Srbsku.

Psalo se o ní již před měsícem v souvislosti se založením Rusko-srbského kulturně informativního centra přátelství a spolupráce – „Orlové“ (Rusko-srpski kulturno informativni centar prijateljstva i saradnje „Orlovi“). Její založení a existence se dávala do souvislostí s návštěvou vůdce srbské ultrapravicové organizace Národní fronta Damjanem Kneževićem v sídle Wagnerovy armády v Sankt Petersburgu.
Knežević tehdy komentoval svoji návštěvu slovy: „Musíme vyjádřit naší podporu Rusku, ale je to velkou částí také naše podpora Srbsku. Musíme zajistit co největší spolupráci a pomoc Ruské federace. Jde o pomoc také od ruské armády pro případ konfliktu v Kosovu.“
Po jeho návštěvě dochází k založení srbského centra wagnerovců a následně propukne napětí a barikády v Kosovu. Opoziční srbská média píší, že se na barikádách objevily balíčky s emblémem Rusko-srbského humanitárního centra v Niši a údajně se tam pohybovaly osoby s automatickými zbraněmi. 9. prosince došlo ke střelbě, kdy byl zraněn příslušník kosovské policie, z čehož kosovští Albánci viní wagnerovce. Damjan Knežević organizuje v tu dobu akci Srbů nejen ze Srbska, ale i z Bosny a Černé Hory, aby se 18. prosince sešli u kosovského hraničního přechodu Jarinje, Na pozvánce se píše: „Nedovolme, aby bratři a sestry zůstali v obklíčení!“ Pod tím je nápis: „Hranice nikdy, Kosmet je Srbsko!“
Před dvěma dny se o skupině Wagner v Srbsku zmínil také web Politico.eu, který uvedl: „Přítomnost skupiny v Srbsku přichází s tím, jak roste napětí na hranici Kosova.“
Psaní o skupině Wagner a jejím působení v Srbsku ale dostalo trhlinu, když údajný šéf „Orlů“ Aleksander Lisov dementoval zprávy o tom, že by v Srbsku měla taková skupina existovat. Uvedl, že její centrum bylo založeno pouze v Sankt Petersburgu, kde skupina Wagner poskytla této organizaci prostory.
Navíc se zdá velice nepravděpodobné, že by oficiálně Srbsko tuto organizaci podporovalo. Ví se, že pro srbské občany je trestná účast v cizích armádách, a to odnětím svobody od půl roku do pěti let a v případě účasti ve válečném konfliktu je sazba ještě vyšší až do deseti let vězení. V letech 2015 až 2018 bylo odsouzeno za účast v bojích na ruské straně 32 osob a sazby byly údajně velice nízké.
Co je však jisté o působení skupiny Wagner v Srbsku je fakt, o kterém také Aleksander Lisov mluvil a píší o něm web Politico, že lidé z této organizace působí v Srbsku na zastrašení ruských utečenců, kteří se staví proti Putinově politice. (Na snímku z kanceláře Wagnerovy skupiny v Sankt Petersburgu zcela vpravo Knežević a vlevo od něj Aleksander Lisov)