Symptomatická je situace v Kosovu těsně před místními volbami, které se konají tuto neděli 17. října. Situaci lze přirovnat k čemukoli jenom ne k normálnímu životu. Dnes ráno vtrhla kosovská policie v etnicky rozděleném městě Kosovské Mitrovici do severní části města, kde žijí Srbové. Záminkou bylo prohledání celních dokumentů v jedné lékárně. Byl to signál k srocení místních Srbů a na pomoc kosovským policistům přispěchala speciální jednotka kosovských sil ROSU. Byl to benzín do ohně a začal boj.

SOUVISEJÍCÍ: Analýza. Důvody současné situace v Kosovu. Řešení zatím neexistuje

Demonstranti házeli po jednotkách kamení a ti jim opláceli slzným plynem a ohlušujícími granáty. Místní média psala, že došlo ke střelbě ostrými náboji. Ozbrojené síly při svém stahování ze severní části Kosovské Mitrovice stříleli do vzduchu a po domech místních Srbů. Téměř totožná situace vznikla v nedaleké obci Zvečan, kde byl navíc jeden z demonstrantů postřelen do zad a leží v kritickém stavu v nemocnici.

Na celém případu je podezřelé, že se vše opakuje jako před rokem v listopadu 2020 rovněž před mimořádnými volbami v Kosovské Mitrovici. Také došlo k policejní akci s následnou demonstrací Srbů. Nikdo však nebyl postřelen jako dnes.

K současné situaci vydala kosovská policie prohlášení, že se jedná o akci v rozsahu celého Kosova za účelem boje proti pašování zboží. Policie oznámila že hledá čtyři kosovské Albánce a jednoho Srba a má zabavené neproclené zboží. Stejně se ozval kosovský premiér Aljbin Kurti: „Bojujeme s zločinem a chceme mu zabránit. Vyzývám obyvatele severní části Mitrovice, aby se nestali obětmi některých srbských médií, která podporují kriminální činnost, pašování a korupci. Účelem je politizace a dát všemu etnický charakter.“

Z Bělehradu se okamžitě ke kosovským hranicím do města Raška vydal srbský prezident Vučić, aby vyslechl, co říkají Srbové žijící v Mitrovici. „Mám na vše stejný názor jako vy. Ale otázkou je, jaká by měla být naše nejmoudřejší reakce,“ řekl přítomným Srbům Vučić. Prosil je, aby nenapadali kosovské jednotky ROSU, neboť „Albánci jen čekají, aby k tomu došlo.“ Srbský prezident obvinil některé síly na Západě, že si přejí destabilizaci Srbska, a proto podněcují Albánce. „Nikde jsem neviděl, že by se kvůli sušenkám nebo plechovkám s pitím, začalo střílet,“ řekl Vučić a dodal, že v Přištině někdo bohužel přemýšlí iracionálně a v zahraničí si zlomyslně někdo přeje, aby došlo ke konfliktu.

Připomeňme, že nedávno došlo k podobné situaci přímo na hranicích Srbska a Kosova kvůli autům se srbskými státními poznávacími značkami (SPZ) vjíždějícími do Kosova. Situace byla vyřešena jednáním o recipročních opatřeních překrýváním státních erbů na SPZ aut.

Do současné situace v Kosovu se vložil Vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borell, který vyzval k okamžitému zanechání násilí.

Prezident Aleksandar Vučić telefonoval zvláštnímu představiteli EU pro jednání Bělehradu a Prištiny Miroslavu Lajčákovi, kterému sdělil, že Srbové na Kosovu jsou celou situací znepokojení. Svědčí o tom výpověď ženy ze Severní Mitrovice, která novinářům řekla, že současné dění ji připomíná situaci v roce 1999, kdy došlo v Kosovou k boji mezi Srby a Albánci, což mělo za následek bombardování Jugoslávie. Záminkou byl incident v kosovském Račaku, kde údajně podle tvrzení Albánců Srbové zabili kolem čtyřiceti civilistů.