Zpráva, na kterou jsme zvyklí přicházet spíše zpoza Atlantiku z USA, tentokrát překvapivě přichází ze Srbska z Bělehradu. Zde ve čtvrti Vračar na základní škole „Vladislav Ribnikar“ (mimochodem zakladatel deníku Politika) došlo dnes ráno ke střelbě. Čtrnáctiletý žák sedmé třídy (na snímku je odváděn policií) pod vlivem drog nejprve zastřelil z pistole do hlavy člena ochranky školy a následně ve třídě a na chodbě zabil osm žáků, kteří se právě na místě nacházeli.

Uvádí se, že 6 až 8 dalších žáků je zraněno a stav dvou z nich může být velmi vážný. „Sedmák“, který způsobil masakr byl možná pod vlivem drog a jinak nebyl problematický. Jde o vzorného žáka, pochází z rodiny zdravotníků a jeho otec je lékař. Spolužáci vypověděli, že dostal pětku z dějepisu a „zbláznil se“. Jeden ze srbských deníků píše, že postřelil i učitelku dějepisu. Přezdívali mu „šprt“, neboť měl samé jedničky. Děti dále vypovídaly, že ve škole vznikla panika, chaos a některé z nich se schovaly v kabinetu. Pistole, ze které střílel, patřila jeho otci, který legálně vlastní dvě pistole.

AKTUALIZACE PŮVODNÍ ZPRÁVY
Čtrnáctiletý žák Kosta Kecmanović svůj hrůzný čin podle výpovědi plánoval měsíc dopředu. Stejně chladnokrevně jak plánoval masakr, podobně se zachoval po něm, kdy sám ze dvora školy zavolal policii s tím, že spáchal zločin a představil se svým jménem.
Zde je video z akce policie: https://www.instagram.com/p/CrxrAB_I-xg/?fbclid=IwAR3AVvhXakBj6vyi5PMtuwQM80vtEZ4I_YXEm9RAVS8j5kA0ylH_fX68dWk

V Bělehradě se konala tisková konference, kde promluvili ministryně zdravotnictví Danica Grujičićová, ministr školství Branko Ružić, ministr vnitra Bratislav Gašić a náčelník Bělehradské policie Veselin Milić. Uvedli, že bude vyhlášen třídenní státní smutek. Učitelka a šest dětí bylo hospitalizováno. Dva chlapci jsou již mimo nebezpečí, zatímco jedna dívka je stále ve vážném stavu, neboť byla zasažena do hlavy. Institut duševního zdraví uvedl dvě telefonní čísla, na která mohou volat osoby postižené traumatem. „Po čtyřiceti letech lékařské praxe a po událostech v devadesátých letech, kdy jsme zažili vše možné, je toto můj nejhorší zážitek,“ uvedla třesoucím se hlasem ministryně zdravotnictví Grujičićová, která je mimo jiné neurochirugem. Podobně promluvil šéf police Milić: „Byl jsem svědkem tisíce různých případů, ale toto je tragedie, kterou naše společnost nepamatuje. Otázkou je, co budeme muset jako prevenci udělat.“
Policista Veselin Milić také uvedl, že žák Kosta Kecmanović svůj čin naplánoval na dnešní den a to do učebny, kde probíhal dějepis, ze kterého dostal pěrku. Měl namalovanou skicu i napsány priority svého zásahu. K tomu použil dvě pistole legálně drženého jeho otcem a měl v batohu připravené „Molotovovy koktejly“. Policii zatím nezdělil přesný motiv svého činu.
Byli zatčeni chlapcovi rodiče.
Otec u výslechu vypověděl, že obě pistole měl v sejfu, který se zavírá na šifru. a dítě zřejmě šifru nějak odhalilo nebo našlo. Policie také uvedla, že syn s otcem chodil trénovat střelbu. Za nezodpovědné jednání čeká otce postih.
Byl rovněž upřesněn věk pachatele, kterému ještě není zatím uváděných čtrnáct let, což podle srbských zákonů znamená, že není trestně odpovědný. Rovněž média uvádí, že žák Kosta Kecmanović neprojevil žádné známky lítosti nad svým obětmi svého činu.
Bylo mimo jiné nařízeno odebrání vzorku krve k toxikologické analýze, zda v době spáchání zločinu nebyl pod vlivem alkoholu, omamných látek, narkotik nebo jiných psychotropních látek. Některá média ve svých prvotních informacích psala o tom, že je podezření, že čin spáchal pod vlivem drog.