Po černé středě a čtvrtku řeší Srbsko „CO SE VLASTNĚ DĚJE“. Pročtěme srbská média, co píší k hrůzným činům, které otřásly zemí. Rovněž v Čechách cítíme velkou bolest s tím co se odehrálo. Od dneška 5.května do 7.května na srbském velvyslanectví v Praze lze vyjádřit svoji upřímnou lítost nad tragedií (přes internet zde:Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).

Prezident Aleksandar Vučić v TV-vystoupení nahlásil opatření: Srbsko přijme do služby 1200 nových policistů, ti budou rozmístěni do škol. Na další opatření vyčleňuje vláda 25 milionů euro. Dále Vučić nahlásil, že během následujícího roku a půl dojde ke změnám v zákonodárství týkající se zbraní a munice. „Odzbrojíme Srbsko od legálních zbraní a za nelegální držení zbraní čeká jejich držitele dvojnásobný trest. Vyšetříme odkud zbraně pochází,“ prohlásil srbský prezident. Ve své řeči přiznal, že „policie nestíhá vše řešit“ a dodal, že bude muset!
KOMENTÁŘE

Premiérka Ana Brnabićová uvedla svůj názor: „Nesouhlasím, že selhal systém. Jestliže systém dříve neselhal, neselhal ani nyní. Možná, že by mohl selhat v jiném případě. Nepopírám, že máme hodně co řešit. Jedná se ale o problémy současného celého světa.“

Jeden z prvních rozborů prvního případu v bělehradské škole na webu Kurir.rs popisuje výpověď chlapce-vraha K.K. na policii, kde uvedl, že je psychopat a později mimo jiné řekl pracovníkům Centra sociální práce, že „často sledoval kriminální filmy a dokumenty o masových vraždách ve školách.“ Obzvláště ho zaujal americký dokument „American tragedy“ o střelbě na střední škole Columbine v dubnu roku 1999 v Jefferson County v Coloradu. Zde dva středoškoláci zastřelili dvanáct studentů a jednoho učitele a zranili dalších 24 lidí. Po útoku oba spáchali sebevraždu. Je to čtvrtý největší masakr na americké škole v dějinách. Film třináctiletý srbský vrah K.K. zhlédl několikrát a svoji matku přirovnával k matce vraha ve filmu. Matka Sue Kleboldová se pokouší smířit s tím, jak se ze syna, o kterém láskyplně hovořila jako o „slunečním chlapci“, se stal školní vrah.

Další komentář jakoby předvídal, co nyní chce Srbsko jako stát učinit, to je odzbrojení obyvatelstva. V podstatě komentář hovoří o selhání státu. Známo je, že Srbsko patří mezi země s nejvíce ozbrojenými obyvateli. Když organizace Small Arms Survey prováděla před několika lety průzkum, zjistila, že Srbsko a Černá Hora jsou zeměmi s nejvyšším podílem ručních palných zbraní na 100 obyvatel v Evropě a Srbsko je celkem páté na světě. Na 100 obyvatel těchto dvou zemí připadá 39,1 kusů. V Srbsku díky předchozí historii válek bylo a je lehké přijít ke zbraním. Potvrzuje to pro deník Danas Marina Kostićová z Odborného sdružení odvětví bezpečnosti (Strukovno udruženje Sektora bezbednosti): „Opatření se měla udělat již dříve, ví se, že masa lidí je ozbrojená a učí své děti střílet. Násilí plodí násilí. Někdo se rád odkazuje na západní hodnoty, snaží se jen odklonit naši pozornost. Naše domácnosti jsou po zuby ozbrojené a děti se naučily střílet a zabíjet.“

Zajímavý komentář pod názvem „Generace smrti vede bitvu proti životu“ je v deníku Politika. „Jsi nejsilnější, jsi král a císař, mega-kill, 8 kill, chlapec má dobré skoré…,“ to je několik komentářů podpory třináctiletému masovému školnímu vrahovi. Upozorňuje na ně deník Politika s tím, že jde o komentáře na sociálních sítích. Komentátor se ptá, zda nám z dětí vyrostla monstra. „Co dělají rodiče a existuje vůbec řešení pro generaci, která již delší čas svévolně kráčí na scestí a stává se nemilosrdným odpadem,“ ptá se komentátor a tvrdí, že „bylo jen otázkou času, kdy z temnoty domova vyjde generace nepřizpůsobivá pro život, komunikaci a jakékoli cítění.“ Ve své úvaze autor pokračuje: „Tato generace povede konečnou bitvu proti všemu lidskému, a to nejdříve u sebe sama a později se to rozšíří do vrcholu všeho. Bude to bitva proti životu samotnému, smyslu všeho a existenci. Naivně jsme si mysleli, že máme jakousi kolektivní imunitu proti destrukci, která číhá ze všech stran. Nastane něco ještě horšího nebo se to stane naší každodenností?“