Stejně jako u nás dochází v Srbsku k inflaci a lidé stále hlouběji sahají do kapes. Srbům se zdá, že každým dnem dávají za potraviny v obchodě více a více. Proto vláda sáhla k protiinflačnímu opatření aspoň u některých základních potravin.

Centrální ekonomická opatření známe z dob socialismu, což připomíná současný zásah srbské vlády. Jedná se o nařízení, aby u určitého druhu mouky, trvanlivého plnotučného mléka, vepřové kýty, slunečnicového oleje a krystalového cukru zůstaly ceny na úrovni, kterou toto zboží mělo 15. listopadu. Nebyla tedy určena maximální cena a prodejci si mohou zachovat své různé ceny, které v ten den měli. Stejným způsobem vláda rozhodla i o ceně tohoto zboží i pro velkoprodejce a výrobce, kteří musí stejně dodržet cenu, kterou stanovili v polovině listopadu. Navíc nesmí snižovat dodávky a musí je držet aspoň na průměru za posledních dvanáct měsíců.
Státní tajemník ministerstva obchodu Uroš Kandić řekl, že zvýšení cen je dáno navýšením cen na vstupu do výroby, čímž má na mysli palivo a hnojivo. Dodal, že 60denní zmražení cen může být v případě potřeby ještě prodlouženo.
Nařízení vlády komentuje pro srbskou televizi N1 Žarko Malinović, který je tajemník Obchodní komory Srbska: „Důležité je, že opatření je časově omezené. Direktivy, které zasahují do tržního mechanismu musí být limitovány. Pouze s touto podmínkou se projeví stabilizační efekt a naopak delší intervence by měla na trh negativní důsledky.“ Malinović také uvedl, že situace, ke které v srbské ekonomice dochází není důsledkem vztahů na domácím trhu, ale je výsledkem globálních trendů, ke kterým nyní ve světě dochází. Navíc podle něj došlo ke slabým výnosů v zemědělství v letech 2020 a 2021.
SRBSKO V ČÍSLECH
Podle čísel srbského statistického úřadu se spotřební ceny proti podzimu minulého roku zvýšily o 6,6 procent. Pro příklad uveďme čísla, která publikuje Ministerstvo obchodu: Za průměrný plat si Srbové letos na podzim koupí o 77 litrů slunečnicového oleje méně než loni. Veškeré maso za rok v průměru zdražilo o 9,4 procenta. Rekordní je zvýšení cen zeleniny, která je proti loňsku dražší o 29 procent. Dále ministerstvo uvádí údaj o minimální mzdě, která činí 272 euro a přitom minimální spotřební koš je 340 euro. V Srbsku je průměrný plat na úrovni 550 euro, průměrný důchod činí 249 euro a průměrný spotřební koš se rovná 662 euro.
V Srbsku ale došlo již s menší publicitou k dalšímu centrálnímu rozhodnutí a to o cenách energie. Minulý týden ministryně těžebního průmyslu a energetiky Zorana Mihajlovićová vydala rozhodnutí, že ceny energie pro domácnosti zůstávají do konce zimní sezóny stejné. Srbské hospodářství ale s tím počítat nemůže a ceny energie budou určeny dohodou. Podle ministryně lze očekávat jejich růst. Prohlásila ale, že v každém případě budou ceny energie pro srbskou ekonomiku nižší, než jsou na evropském trhu. Je to výsledek jednání Vučiće s Putinem o cenách dodávek plynu pro Srbsko. Pro televizi N1 a časopis NiN uvedl předseda srbského klubu Hospodář (Privrednik) a majitel skupiny Point grupa Zoran Drakulić, že „elektřina pro hospodářství bude 2,7 krát dražší, než je dosavadní pro rok 2021. Podle něj to bude mít vliv na finální produkty a cena za energii ještě více zvýší inflaci v roce 2022.“