Ve středu turecký prezident Recep Erdogan telefonicky mluvil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a informoval ho, že Ankara nehodlá uznat odtržení odštěpeneckých ukrajinských republik ze strany Moskvy. Slova však turecký prezident volil velmi opatrně. Opatrnost vyplynula z následné tiskové konference, kdy řekl: „Nemůžeme se vzdát jedné ani druhé země. Máme politické, ekonomické a vojenské vztahy s Ruskem a také máme politické, ekonomické a vojenské vztahy s Ukrajinou.“

Ukrajina a Rusko jsou pro Turecko skutečně klíčovými obchodními partnery, přičemž Rusko do této země dodává 40 procent zemního plynu a čtvrtinu dovozu nafty. Současný konflikt může poškodit již sužovanou ekonomiku Turecka.
Přes svůj opatrný postoj k Putinovi a Rusku se dnes Recep Erdogan velmi silně postavil za Ukrajinu, když kritizoval váhavost Západu a NATO.
„Nemělo by se jen zůstat u řečnění a proudu slov odsouzení. NATO by mělo učinit rozhodnější krok,“ řekl Erdogan a kriticky dodal na adresu Západu: „EU a Západ se svojí mentalitou neprojevuje žádný odhodlaný postoj. Všichni by Ukrajině jen radili. S pouhou radou se nikam nepohneme. Západ spotřeboval řadu rad a stále v tom pokračuje. Když se ale ohlédneme za podniknutými kroky, žádné neuvidíme. Jak řekl Vladimir Zelenski – když nám jen radíte a nepomůžete, nevede to k udržení přátelství a solidárnosti.“
Turecko se však vyhýbá uvedení sankcí a také se vyhýbá slovu „invaze“ nebo „odsouzení“. Ukrajina ve čtvrtek požádala Turecko, aby na základě paktu z roku 1936 uzavřelo Rusku průlivy Bospor a Dardanely, které spojují Středozemní a Černé moře. Ankara však odpověděla, že nelze zabránit ruským plavidlům ve vstupu do Černého moře, neboť dohoda umožňuje právo vrátit lodě na jejich základny