O možném zakončení dlouhotrvajícího konfliktu mezi Srbskem a jeho oblastí Kosovem se v poslední době stále více mluví. Zároveň se uvádí, že má mezinárodní společenství (EU a USA) naspěch kvůli Ukrajině. Dnes albánský web Albanian Post zveřejnil informaci o obsahu předběžné dohody mezi oběma stranami a srbský překlad článku přináší web Kosovo-online.

Hlavní důraz se klade na datum, kdy obě strany musí první dohodu podepsat do 24. února příštího roku. Zároveň se zdůrazňuje, že má být splněn srbský požadavek na založení Společenství srbských obcí v Kosovu a Metohiji, které nemá být nevládní organizací, ale zároveň nemají změnit dosavadní mocenskou strukturu Kosova. Důležitou informací je, že předběžná smlouva nepožaduje změnu ústavy ani u Srbska ani u Kosova.

Mezinárodní společenství slibuje, že po podpisu první dohody poskytne finanční balíčky pro obě strany. V případě, že k dohodě nedojde bude strana, která nebude ochotná k podpisu přistoupit potrestána. Dále Albanian post píše o varování ze strany EU: „Naléhavost dohody souvisí se situací na Ukrajině. Když obě strany odmítnou spolupracovat, mezinárodní společenství má třetí způsob, jak vynutit jinou formou to, co se v současnosti snaží prostřednictvím „kyvadlové diplomacie“ dosáhnout.“

Dále albánský web píše, že mezinárodní společenství pochopilo, že nelze najednou uskutečnit usmíření mezi Srbskem a Kosovem formou konečné všeobecné dohody pro maximalistické postoje obou stran. „Premiérovi Aljbimu Kurtimu a prezidentovi Aleksandru Vučićovi musí být jasné, jak je nutné rychle a rozhodně uzavírat smluvní vztahy vzhledem k tomu, že řešení problému není již jen záležitostí těchto dvou států,“ píše se dále v článku Albanian Post, který má k dispozici část dohody. O přípravách dohody, která má být podepsána do 24. února příštího roku, což je roční výročí začátku války na Ukrajině, svědčily poslední časté návštěvy diplomatů Miroslava Lajčáka za EU, Gabriela Escobara za USA a dalších v Prištině a Bělehradě. (Na snímku zleva: Lajčák, Kurti, Escobar a Vučić)

Například zvláštní velvyslanec EU pro dialog mezi Bělehradem a Prištinou Miroslav Lajčák srbskému prezidentovi Vučićovi naznačil důležitost data pro uzavření dohody s tím, že „v den ročního výročí války na Ukrajině plánují spojenecké země demonstrovat jednotu, připravenost a sílu na podporu Ukrajiny“.

Z uvedeného Albanian Post uvádí: „Půjde o demonstraci, která představuje přechod na další úroveň podpory Ukrajiny.“ Proto mezinárodní společenství nyní naléhavě řešení kosovskou otázku a web cituje ze získané informace o dohodě: „kosovské vedení si to musí dobře promyslet.“ Kosovští lídři byli požádáni, aby jejich odhodlání již nebylo deklarativní, ale „měli by ukázat skutky, že jsou skutečnou součástí spojenců“.

Podle Albanian Post je v textu, do kterého mohli novináři nahlédnout, nejdůležitější bod tři. Zde se uvádí, „že vzájemné uznávání není součástí této fáze.“ To znamená, že zatím nebude po Srbsku požadováno, aby změnilo ústavu. Tento bod pokračuje v důležitém konstatování: „Vzhledem k tomu, že Srbsko nechce měnit ústavu, pak nikdo nemá právo požadovat po Kosovu, aby změnilo svou ústavu a přijalo Sdružení srbských obcí jako novou další úroveň své moci. Nepůjde o nevládní organizaci, ale bude se řídit stávajícím rámcem kosovské ústavy a zákonů Kosova. Sdružení by mělo ztělesňovat nejlepší možné záruky pro srbskou komunitu a to je vše.“

Závažná část textu upozorňuje na situaci, kdy obě strany odmítnou nastoupit cestu ke vzájemnému usmíření. Pak představitelé mezinárodního společenství představují alternativní scénář, kdy řešení celé situace převezmou do vlastní režie.

Mezinárodní společenství má reference, jak cíle dosáhnout, aby došlo k urychlenému uzavření příměří mezi Srbskem a Kosovem. Hodlají vedoucí lídry a jejich vyjednávače odklonit z jejich prostředí a soustředit je v zahraničí na jednom místě, kde během několika dní uzavřou dohodu.

Proto na závěr svého článku Albanian Post připomíná situaci v Bosně a Hercegovině a následný způsob jednání mezi válečnými stranami, kdy nakonec došlo k uzavření dohody v americkém Daytonu v roce 1995.

 

 

 

Albanian Post: https://albanianpost.com/ekskluzive-kjo-eshte-rruga-e-para-marreveshjes-kosove-serbi-gjithcka-duhet-te-kryhet-para-dates-24-shkurt-ose-pason-shkopi-i-rende/

 


Kosovo-online: https://www.kosovo-online.com/vesti/politika/albanijan-post-prvi-dogovor-kosova-i-srbije-do-24-februara-formiranje-zso-bez

 

 

 

https://www.kosovo-online.com/vesti/politika/albanijan-post-prvi-dogovor-kosova-i-srbije-do-24-februara-formiranje-zso-bez