PKauza „Panama papers“ o nezdaněném obchodování přes firmy na britských Panenských ostrovech zasáhla také země bývalé Jugoslávie, kde jedním z největších „úlovků“ investigativců je mimo srbského ministra financí Siniši Maliho černohorský prezident Milo Đukanović.

Zatímco srbský ministr Mali, dříve starosta Bělehradu, koupil bez prokazatelných dokladů „pouze“ 24 luxusních apartmánů v bulharském letovisku Svatý Nikola u Černého moře, tak černohorský prezident Đukanović to „rozjel“ ve větším měřítku.

Milo Đukanović se svým synem Blažem v roce 2012 uzavřeli tajnou smlouvu o spravování jejich majetku a ta je provázána se sítí propojených společností z Velké Británie, Panenských ostrovů, Švýcarska, Panamy a Gibraltaru. Syn Blažo Đukanović využil strukturu těchto společnosti k založení dvou skrytých společností a jejich dcer v Londýně a Černé Hoře.

Jedna ze společností nese název Alkogal, je vedoucí advokátní kanceláří v Panamě a má zastoupení na různých offshorových destinacích. Jejich prostřednictvím rodina Đukanoviće vede své obchody. Mezi smlouvami panamské kanceláře byla nalezena smlouva o založení trustu. Otec Milo Đukanović založil fond Victoria Trust a jeho syn Capecastel Trust. Přitom černohorské zákony neumožňují trust založit. Đukanovićovi podle investigativních novinářů založili trusty, aby uchránili svůj majetek. Jako zdroj získaného majetku jsou uvedeny příjmy z povolání a zisk z investic. Jejich svěřenské fondy jsou tzv. neodvolatelné (irrevocable), kde majetek je chráněn i proti soudnímu rozhodnutí nebo pohledávkám věřitelů. Neodvolatelné fondy se používají pro plánování nemovitostí, převod výnosů ze životního pojištění a zajišťují, aby se aktiva používaly k předem stanovenému konkrétnímu účelu, dále poskytují finanční ochranu příjemcům trustu a podobně.

Đukanović starší pro deník Washington Post uvedl, že v roce 2012, kdy nevykonával žádnou veřejnou funkci se věnoval organizování obchodní činnosti s tím, aby se synem mohli začít obchodovat. Tím vysvětluje důvod založení fondu Victoria Trust. „Koncem roku 2012 jsem se ale vrátil do pozice premiéra, což jsem neplánoval a tak jsem fond přepsal na syna,“ řekl Milo Đukanović novinářům. Co ovšem opomenul říct, je skutečnost, že celou tu dobu byl a stále je předsedou významné černohorské politické strany Demokratické strany socialistů.

Připomeňme, že Đukanović byl v devadesátých letech spojován s pašováním cigaret rychlými čluny do Itálie a mnozí se domnívají, že právě jeho finance z tohoto obchodu se ocitly v offshorových destinacích. Letos v červenci nová černohorská vláda začala s kontrolou v podniku na výrobu tabáku a cigaret „Novi duvanski kombinat” v Podgorici. Stejně tak tato vláda zakázala skladování tabákových produktů v přístavu Bar v bezcelní zóně. Obě aktivity pozitivně kvitovalo britské velvyslanectví v Černé Hoře: „Zabráněním černému obchodu s cigaretami budou uchráněny peníze občanů Spojeného království a Černé Hory.“ Británie si mnohokrát stěžovala na nelegální cigarety z Černé Hory. Letos v červenci bylo v Bosně a Hercegovině odkryto pašování 250 tisíc krabiček nekolkovaných cigaret pocházející z Černé Hory v hodnotě 650 tisíc euro.

Média bývalé Jugoslávie často píší o tom, že na vítězství opozice v černohorských volbách a porážce Demokratické strany socialistů měly především vliv USA a Velká Británie. Chtěly skoncovat s Đukanovićem, který se stal nejdéle vládnoucím „panovníkem“ v Evropě. Splnil svou roli vstupu země do NATO a najednou si velmoci vzpomněly na jeho dřívější hříchy. Byly doby, kdy velvyslanec USA William Montgomery pro Srbsko a Černou Horu si stěžoval, že jsou přivírány oči před pašováním cigaret z Černé Hory. Média psala o Đukanovićovi jako o mafiánském králi Balkánu.