Začněme právě od Titovy rezidence „Bijela vila“ (na snímku vlevo) na ostrově Vanga, která dodnes slouží k reprezentaci a státním účelům. Ostrůvek patří pod národní rezervaci ostrovů - archipelagu Brijuni vzdáleného 8 km od Puly. Přístupné jsou pouze oba větší ostrovy (Veliki i Mali Brijun), z nichž menší je přístupný pouze s výpravou a přitom před sto lety na Brijunech žilo kolem sedmi set lidí.
Mimochodem souostroví na konci 19. století koupil ředitel Vítkovických železáren, průmyslník Kupelwieser, a dal je upravit na luxusní přímořské lázně. Když průmyslník spáchal sebevraždu ostrovy připadly italskému království. Automobily nemají na ostrovy přístup, ani v zátokách se nesmí kotvit a vplouvat se smí jen do zátoky Veli Brijun. Ostrůvek Vanga nebo známý také pod názvem Krasnica je velikosti 19,84 ha a délkou jeho pobřeží 2,65 km. Severní část je určena jako rezidentní a jižní slouží k hospodářským účelům. Titova rezidence se začala budovat v roce 1955 a má charakter pavilónu. Je zde tzv. slovanská místnost, rybářský a indonéský salón a nesmí chybět vinný sklep.
Kde trávil letos svoji dovolenou současný chorvatský prezident Zoran Milanović? Reportérovi chorvatské televize se podařilo jej zastihnout na Hvaru, kde státníci a politici tráví volné chvíle ve vile „Kovač“ (obrázek výše). Vila postavená v polovině dvacátého století má sice impozantní vzhled, ale podle slov reportéra vnitřek skrývá nevkusný interiér z doby socialismu. V přízemí se nachází velký obývací pokoj a v patře jsou tři ložnice s příslušenstvím. To vše na prostorách 2856 m2. Dům je umístěn na konci promenády, má obrovskou zahradu a údajně jedinou předností je velká terasa s krásným výhledem na moře.
Třetí představovaná vila se nachází v Rijece, jmenuje se Costabella (obrázek dole) a především pro ni platí přívlastek mysteriózní. Chorvaté vilu považují za nejzáhadnější na celém Jadranu. Dovolenou a volné chvíle zde v současnosti tráví premiér Andrej Plenković, ale po první světové válce ve vile skrýval svoji matku gangster Al Capone. Vile proto Riječané přezdívají „Capone“. Sám gangster se ve vile měl objevovat ve dvacátých letech a nechal u ní vybudovat menší soukromé přístaviště. Chorvatská média píší, že rodina Al Caponeho do USA odplula z Rijeky. Matka gangstera Teresa Raiola Capone odtud pochází a provdala se za neapolského holiče Gabriela Caponeho, se kterým v roce 1894 do Ameriky emigrovala. Některé informace pochází od amerického taxikáře, který pocházel z Rijeky a vozil Al Caponeho. Příběh o rijeckém původu potvrdila ve své knize Caponeho neteř Deirdre Marie Capone. Neteř chorvatským novinářů sdělila, že se matka gangstera měla v Rijece ocitnout, když byl zabit Caponeho bratr Frank. Z té doby pochází slavný rijecký mrakodrap, který svojí výškou 66 metrů byl tehdy v jihovýchodní Evropě ojedinělý a jeho stavbu měl financovat Caponeho účetní Marko de Arbori. Nepotvrzená legenda říká, že mrakodrap nechal Al Capone postavit na památku své matky. Ještě méně je potvrzena historka, že Al Capone měl prezidentovi Titovi darovat letadlo značky Dakota.
Vraťme se k vile Costabella, která ve své mysterióznosti pokračovala nadále po Al Caponem. Často v ní pobýval Alexandar Ranković člen politbyra komunistické strany a šéf tajné policie. Do roku 1966 měl na svědomí likvidaci mnoha nepohodlných osob. Když v roce 1990 přešla vila pod správu Chorvatska, tak i nadále zde pobývali příslušníci tajné policie, tentokrát chorvatské.
Hlavní objekt se skládá z přízemí a dvou pater a novináři píší, že uvnitř je vila velice jednoduše a vkusně zařízena. Během roku, mimo prázdninových pobytů politiků, zde nikdo nebydlí, jen občas se zde uklízí.