Připravuje býky k boji a říká: „Když bojují jsem plná adrenalinu, naprosto šťastná a spokojená. Ten pocit se nedá ani popsat.“ To vysvětluje pro chorvatské noviny teprve šestnáctileté děvče Gabrijela Ćuková, která je naprosto oddaná své lásce chovu býků, jejich tréninku k zápasům. Nevadí jí odér hnoje, zato voní senem.

Kdybych v deníku Slobodna Dalmacija nenarazil na článek o býčích zápasech v chorvatské Zagoře, ani bych netušil, že se na Balkánu něco podobného odehrává. Deník také popisuje jinou mladou dívku Martinu Batista, která táhne do boje svého býka Zlatonju, ten se v bosenské koridě v Živnicích utkal s býkem Brizanem. Býk Brizan prohnal Zlatonju svými rohy, že se ten dal na útěk, prorazil ohradu s diváky. Martina měla dost práce, aby ho nakonec uklidnila. Už se ale těší, jak se Zlatonjou opět vydá do boje. Z ukázky je patrné, že balkánská korida je trochu jiného ražení, něž španělská. Na Balkánu se neutkává člověk s býkem, ale bojují proti sobě dva býci.
Největší balkánská korida se tradičně koná v bosenských Gornjih Čevljanovićích, kde má tradici již sedmdesát let. „Bykiádě“ bylo v Chorvatsku málem odzvoněno, neboť jeden čas zde platil zákon o zákazu drezúry zvířat za účelem jejich zápasů. Nakonec se několika poslancům podařilo v roce 2013 prosadit výjimku ze zákona v zájmu tradice dalmatinské Zagory. Stalo se tak proti protestům mnohých ochránců zvířat, kteří naopak tvrdili, že jde o bosenskou, ale nikoli dalmatinskou tradici. Jakov Kokan, organizátor koridy v Dicmě, říká, že se starají o býky jako o součást své rodiny. „Jestli někdo býkům pomáhá, jsme to my. Není pravda, že by se býci zranili, stává se to velmi zřídka. Jestli nám zakáží koridu, zničí nás,“ uváděl tehdy organizátor jedné chorvatské koridy. Organizátor nejznámější zagorské koridy v Radošicíh Marko Škopljanac tvrdí na obhajobu koridy, kterou v roce 1985 zakládal jeho otec, že bitva býků je něčím přirozeným. „Odehrává se tak v přírodě jejich boj o nejlepší pastvu, vodu a mladé krávy,“ uvedl další obhájce chorvatské koridy.
V Srbsku se uskutečnila v sedmdesátých letech minulého století opravdová španělská korida v čele se zkušeným matadorem Luisem Miguelem Dominguinem. Bělehradské publikum nebylo na takovou podívanou zvyklé, a když matador představoval svoji dominanci nad býkem, místo aby se tomu diváci obdivovali a tleskali, zavládlo na stadionu Tašmajdan hrobové ticho.

VIDEO ze zápasu býků: https://www.youtube.com/watch?v=0Nbd01GzqRU&t=927s